Puknuté zrkadlo - Agatha Christie

13.08.2022

Výborná detektívka s charizmatickou slečnou Marplovou. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 256        Väzba: pevná        Preklad: Adriana Oravcová        Žáner: klasická detektívka


Slečna Marplová už patrí medzi najstarších obyvateľov malebnej dedinky St. Mary Mead. Okrem toho, že jej záhrada už nie je to, čo bývala kým v nej sama vládala pracovať, ani samotná dedinka St. Mary Mead už nie je tým, čím bola pred rokmi. Budovanie novej štvrte zmenilo jej ráz a aj nový obyvatelia majú iné zvyky. Toto miesto si dokonca vybrala aj slávna herečka Marina Greggová a rozhodla sa usadiť v starom Gossingtonskom sídle, aby tu zabudla na osobnú životnú traumu. Zdanlivý pokoj v sídle však naruší vražda. V dedine sa nič neutají a tak sa informácie šikovne dostávajú aj k slečne Marplovej, ktorá okamžite začína rozpletať zamotané klbko medziľudských vťahov, krívd či tajomnej minulosti. 

Puknuté zrkadlo má trochu pomalší rozbeh, v ktorom sa nám odkrýva pohľad na rozrastajúcu sa dedinu, pohľad na nových obyvateľov, ich zvyky a záľuby, ktoré sa starším dámam, akou je aj slečna Marplová, môžu zdať prinajmenšom podivné. Mne osobne tento vláčnejší začiatok neprekážal, keďže som si slečnu Marplovú a jej dumky veľmi obľúbila. Nesmierne ma baví vidieť svet a ľudí jej očami. Dokonca som postrehla aj odkazy na niektoré Marplovej predchádzajúce prípady.

Pomalším rozbehom sa teda rozhodne nenechajte odradiť. Potom som sa už totiž od knihy doslova nevedela odtrhnúť a prečítala som ju takmer na jeden šup. Až po bravúrne rozuzlenie😱. Záverečná scéna u mňa zabodovala jednoznačne najviac👍. Otvorila mi oči a ja som si len mohla plesnúť po čele. Vôbec som neuhádla ani motív, ani vraha. Vlastne som po celý čas absolútne netušila, kto by ním mohol byť. Dokonale som sa namotala. Kľúčom k odhaleniu boli pritom iba obyčajné maličkosti, ktoré slečna Marplová ako jediná videla a odhalila. Jeden pohľad, jeden výraz tváre.

Puknuté zrkadlo je pekným príkladom spájania niečoho starého s novým. Autorka tu výrazne opisuje spomínanú novú štvrť, ktorá je tŕňom v oku starším obyvateľom dedinky. Bolo zaujímavé (a aj celkom poučné) vidieť veci z pohľadu odlišných generácií.

Pochváliť musím aj pekne prepracovanú psychológiu postáv, ktorá je už takým charakteristickým znakom kníh Agathy Christie. Z tohto pohľadu boli zaujímavé viaceré postavy, vrátane novej spoločníčky/opatrovateľky slečny Marplovej. Nejednému z nás by liezla na nervy 😅.

A na záver už zrejme ani nemusím písať, že pre milovníkov bystrej slečny Marplovej je táto kniha povinným čítaním. Ja opäť nemám čo vytknúť 👌.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️.

5⭐/5⭐