Prekliata - Stacey Halls

30.08.2022

Historický román na základe skutočných udalostí s vynikajúcou pochmúrnou atmosférou 👍. 


Vydavateľstvo: Cosmopolis (Grada)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 352        Väzba: brožovaná        Preklad: Anna Chelemendíková        Žáner: historický román


Fleetwood Shuttleworthová je mladá sedemnásťročná šľachtičná, ktorá si už za svoj krátky život zažila veľa. V posledných rokoch ju zasiahli už tri potraty a je opäť tehotná. Keď nájde list od doktora, v ktorom sa spomína, že ďalší pôrod zrejme neprežije, silno ju to zasiahne. Nádej prichádza až keď náhodou spoznáva mladú Alice, ktorá o sebe tvrdí, že je pôrodná babica a pomôže Fleetwood donosiť zdravé dieťa. V krajine však zúri hon na čarodejnice a medzi obvinenými sa ocitne aj Alice. Fleetwood tak stojí pred ťažkou skúškou. Jej nenarodené dieťa môže zachrániť iba Alice a jej schopnosti. Dokáže jej nevinu? 

Kniha ma neskutočne krásnu vizuálnu stránku. Úchvatnú obálku, mapku a pekné rozdelenie na časti a kapitoly.
Kniha ma neskutočne krásnu vizuálnu stránku. Úchvatnú obálku, mapku a pekné rozdelenie na časti a kapitoly.

V tejto knihe nenájdete formulku o tom, že mená postáv sú vymyslené a ich podobnosť so skutočnými je čisto náhodná. Mnohé z postáv v tomto príbehu totiž naozaj existovali a ich mená sú skutočné. Samotný príbeh je už síce výsledkom autorkinej fantázie ale ja musím uznať, že nechať sa inšpirovať reálnymi historickými udalosťami a honom na čarodejnice z Pendlu bol veľmi dobrý nápad. Kniha ma pohltila už od prvej strany ❤️.

Už dávnejšie som si všimla, že z mojich obľúbených trilerov som presedlala na historické romány, a tak skoro sa ich asi ani nevzdám 😀. Prekliata je opäť ďalšia skvelá kniha plná historických detailov, cez oblečenie až po zvyky a povery. Veľmi jasne nám odkrýva pravdu o tom, aké mali v tej dobe ľudia zmýšľanie a predsudky voči ženám. Aj o tom, aké mali vtedajšie ženy vyhliadky do budúcnosti. Nebolo to tak, že by možno nechceli v živote (ako to dnes hovoríme my) dosiahnuť viac. Jednoducho boli vychovávané aby slúžili pre svoju rodinu. Aby porodili deti, aby sa o ne starali a boli poslušnou manželkou. A naša hlavná hrdinka to všetko musela zvládnuť iba v sedemnástich rokoch. Jej konanie odrážalo nie len dobu, v ktorej žila, ale aj jej ešte detského ducha. Fleetwood však vo svojom vnútri skrývala silu a jej postava sa naprieč príbehom krásne vyvíjala a rástla. Dopredu ju hnala okrem túžby po dieťati aj sila priateľstva a zmysel pre spravodlivosť.

"Život dcéry je rovnaký ako život manželky, len jej iný chlap hovorí, čo má robiť." 

Vyzdvihnúť musím dokonalú pochmúrnu atmosféru. Dej sa často zatúlal do tmavých lesov plných tajomstiev a vo vzduchu bolo cítiť blížiace sa zlo. Za oknami starých domov sa skrývala zrada a v blate hnili klamstvá. Ponurosť ešte viac umocnili povery o čarodejniciach a obvinenia z vrážd.

Núdza nebola ani o zaujímavé zvraty. Z môjho nadšenia ubudlo iba v závere, ktorý mi už prišiel máličko pritiahnutý za vlasy ale v podstate splnil čo mal. Knihu som si nesmierne užila. Po celý čas som bola v napätí a nevedela odhadnúť ako všetko dopadne. Z historickej poznámky na konci knihy mi padla sánka a ešte nejaký čas mi trvalo kým som nad postavami z príbehu prestala uvažovať. To, že som googlila ako divá je vám asi jasné 😀.

Za mňa teda vynikajúci historický román o zrade, túžbach, dôvere a priateľstve, opierajúci sa o skutočný hon na čarodejnice z Pendlu (1612).

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

PS: Prekliata je autorkin debut, takže dúfam, že sa dočkáme prekladu aj ďalších jej kníh. Ja osobne sa už neviem dočkať. Píše naozaj pútavo 👍. 

4,5⭐/5⭐