Predávkovanie smrťou - Agatha Christie

06.03.2024

Samovražda alebo vražda? Ďalší zamotaný prípad so súkromným detektívom Herculom Poirotom 🔎.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ              Rok vydania: 2021            Počet strán: 176            Väzba: pevná            Preklad: Alexandra Ruppeldtová              Žáner: detektívka


Aj slávny detektív Hercule Poirot je len človek a potrebuje občas navštíviť zubára. Len pár hodín po tom ako opustí ordináciu však jeho zubára doktora Morleyho nájdu mŕtveho s pištoľou na dlážke. Okolnosti naznačujú samovraždu, pričom motívom by mohli byť výčitky svedomia po podaní nesprávneho množstva anestetika s následkami smrti pacienta. Poirot však v prípade vidí až príliš veľa nejasností. Niečo mu nesedí a čoskoro sa ukáže, že má pravdu.

Kniha u nás vyšla v roku 2021 po prvý raz. Ako to v mnohých detektívkach od Christie býva zvykom, ide o zamotaný prípad s množstvom potenciálnych podozrivých, v ktorých sa dá ale celkom rýchlo zorientovať. Moje teórie o páchateľovi stáli na veľmi tenkom ľade a nakoniec sa ukázalo, že som bola poriadne mimo. Agatha Christie mi opäť poriadne zamotala hlavu 😅. 

Dej je primerane dynamický. Zdalo sa mi, že sa neustále niečo deje ale namiesto odmotávania pomysleného klbka pravdy sme sa ešte viac zamotávali. Otázky stále pribúdali, pribúdali a odpovede žiadne 😅. Našťastie, máme tú česť s Poirotovým pozorným puntičkárskym očkom, vďaka ktorému mu neunikne ani najmenší (pre ostatných možno) nepodstatný detail potrebný k vyriešeniu prípadu. V závere nás tak čaká šokujúce odhalenie, ktoré mňa osobne fakt dostalo 😲. 

Mrzí ma len názov knihy, ktorý je podľa mňa nemastný neslaný. Príbeh sa dokonca opiera o riekanku, ktorá na prípad v originálnej verzii pekne pasuje ale v preklade je to už trošku kostrbaté. S riekankami z iných jazykov to už tak býva, nedajú sa preložiť doslova 🤷‍♀️. Napriek tomu, oveľa viac by sa mi páčil napr. názov "Spona na topánke" (udáva sa v jednom zo životopisov Agathy Christie., ktorý u nás vyšiel ešte pred vydaním tejto knihy). Ale proti gustu žiaden dišputát 😀.

Čítanie som si nesmierne užila. Bolo to napínavé, plné prekvapení, zvratov a Poirotovho dôvtipu. Môžem len a len odporúčať 😉. 

5⭐/5⭐