Posledný let - Charlotte McConaghy

11.01.2021

Toto bola posledná kniha, ktorú som v roku 2020 prečítala. A stála za to.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2020       Počet strán: 240        

Väzba: pevná (na fotografii je recenzný výtlačok v mäkkej väzbe)        Žáner: spoločenský román


Zvieratá zomierajú. Niektoré už vymreli úplne, z iných zostáva pár kusov. Príroda mizne a Franny Stoneová sa na to nedokáže nečinne prizerať. Rozhodne sa, že bude sledovať posledný kŕdeľ rybárov dlhochvostých na ich ceste cez oceán. Presvedčí kapitána rybárskej lode aby ju vzal na palubu s prísľubom, že vtáky mu nájdu aj ryby. Franny sa tak ocitá na rozbúrenom Atlantiku v spoločnosti ostrieľaných námorníkov. Tí postupne zisťujú, kto sa za oponou príťažlivej vedkyne skrýva a ona sama už musí čeliť otázke kým je a kam v skutočnosti smeruje. 

"Sú dva svety. Jeden tvorí voda, zem, kamene a minerály. Má jadro, plášť, kôru a kyslík, ktorý dýchame. 

Ten druhý tvorí strach"

Kniha na prvý pohľad zaujme nie len pútavou obálkou ale aj zaujímavým a originálnym námetom. Dej sa odohráva v budúcnosti, v ktorej príroda podlieha tlaku človeka a všetko živé závratným tempom vymiera. Práve preto som od knihy očakávala, že bude viac eko, poukazujúca na všetko to, čo robíme v súčasnosti zle a v budúcnosti sa nám to vypomstí. Nebolo to tak, kniha síce obsahuje zopár momentov, ktoré by sme mohli pokladať za upozornenie na rôzne problémy znečisťovania, jej priorita to však nie je a je to aj cítiť. Rozhodne to však neberiem ako mínus, iba upozorňujem, že kniha nie je iba o tom. A o čom teda je? 😀O hľadaní svojho pravého ja, o hľadaní zmyslu života, o tom, že nádej zomiera posledná a väčšinou tu vždy je, len je hlboko skrytá a čaká na svoj výstup 😉.

Veľké plus dávam za striedanie minulosti a súčasnosti (resp. budúcnosti 😊). Dej sa tak neodohráva iba na lodi, počas sledovania vtákov ale predostiera nám aj Frannine minulé roky a zážitky. Odokrýva sa tak to, čo Franny neustále zožiera, trápi a spôsobuje jej nočné mory.

Keď už sme pri hlavnej hrdinke, pár slov aj k nej. Spočiatku mi boli jej rozvaha a odhodlanie celkom sympatické. Neskôr, keď som ju viac spoznávala som sa už tak nevedela stotožniť s jej túlavými topánkami a zvláštnou povahou (ak to vôbec nazvať povahou🤷‍♀️). Navyše, musím sa priznať, že jednu vec, ktorá sa jej týkala som odhadla hneď na začiatku🙈. Myslím, že to bolo dosť predvídateľné, avšak odpovede na otázky ako, prečo a kedy som nemala, takže v napätí som bola aj tak.

Nemôžem povedať, že kniha bola úplne TOP, niečo mi do dokonalosti chýbalo, ale rozhodne stojí za prečítanie a neľutujem, že som mala tú možnosť❤️. 

Za recenzný výtlačok veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

4,5⭐/5⭐