Posledná reštaurácia v Paríži - Lily Grahamová

14.10.2023

Smutno-krásny príbeh, ktorý chytí za srdce ❤️.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2023          Počet strán: 320        Väzba: pevná         Preklad: Zuzana Folvarčíková        Žáner: historický román


Paríž je okupovaný nacistami a mladá žena, Marianne, sa napriek tomu (alebo práve preto) rozhodne otvoriť reštauráciu. Miestni ju okamžite začnú podozrievať z kolaborantstva ale ona nestráca úsmev z tváre a naďalej ochotne obsluhuje nemeckých dôstojníkov. Až raz, jeden večer sa všetko zmení. Marianne bez stopy zmizne a zanechá za sebou iba skazu a smrť.

Po rokoch priestory bývalej reštaurácie zdedí Sabine. Svoju starú mamu nikdy nepoznala a netuší, že na reštaurácii visí tieň dávnej tragédie. Čo sa však stalo s Marianne? Bola naozaj zradkyňou? Sabine má veľa otázok, na ktoré potrebuje odpoveď. Keď v reštaurácii objaví neznámy pas a fotografiu, pochopí, že za Marianniným príbehom sa zrejme skrýva oveľa viac.

Mám rada príbehy žien, ktoré sa napriek nepriazni osudu nebáli ísť si za svojím. Aj v tejto knihe, pod krásnou obálkou, sa skrýva príbeh jednej zlomenej ženy, ktorá sa nebála vzdorovať okupácií, aby mohla zachrániť nevinné životy. Nesmierne ma prekvapilo ako vynikajúco autorka knihu podala. Okrem odhodlania hlavnej hrdinky totiž poukázala aj na zaujímavé morálne dilemy hodné zamyslenia. Práve tým mi prišla kniha výnimočná a iná oproti ostatným historickým románom z obdobia druhej svetovej vojny.

Román je písaný z pohľadu viacerých postáv a v rôznych časových úsekoch. Výrazne prevláda dejová linka z minulosti a príbeh hlavnej hrdinky Marianne. Nad jej osudom sa po celý čas vznášal oblak tajomna, ktorý sa len pomaličky, stránku po stránke, rozplýval. Postupne som spoznávala aká bola, čo ju v živote tešilo a čo zarmútilo. Všetky strasti aj radosti som prežívala spolu s ňou a čakala na príčinu a dôsledky jej rozhodnutí. Bolo to silné, emotívne a napínavé. Chvíľami mi zvieralo hrdlo, chvíľami sa zase tlačili slzy do očí. Ako nezmyselne dokáže vojna zničiť životy, šťastie a radosť. Aké rôzny formy smútku a hnevu v nás môžu klíčiť. 

Posledná reštaurácia v Paríži ma prekvapila svojou hĺbkou a sympatickými postavami, ktoré som si hneď obľúbila. Je to skutočne výnimočný príbeh. Príklad toho aké krehké dokáže byť šťastie a aké tenké môžu byť hranice medzi dobrom a zlom. Veľmi odporúčam 👍.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.

5⭐/5⭐