Popol všetkých zarovná - Dominik Dán

19.02.2020

Moja prvá kniha od Dominika Dána. Žiaľ, nesadla mi 🤷‍♀.


Vydavateľstvo: Slovart        Rok vydania: 2005        Väzba: pevná        Počet strán: 404        Žáner: krimi, detektívka


Krauz a Fischer z oddelenia vrážd vedú vyšetrovanie vraždy mafiána Malého Pavúka, ktorá spúšťa vojnu v podsvetí. Na povrch vychádzajú zaujímavé skutočnosti siahajúce až do politiky. Paralelne sa na oddelení rieši aj vražda úbohej starej babičky. Kniha má akoby dve dejové línie, resp. vyšetrovatelia riešia dva navzájom nesúvisiace prípady. Osobne ma oveľa viac oslovila vražda starej ženy ako mafiánska poprava. Bohužiaľ, práve téma podsvetia, riešenie politiky a podobne - to nie je nič pre mňa🙈. Prípad súvisiaci s mŕtvou babičkou bol však len okrajový a tak som si ho v knihe až tak veľmi neužila.

Poďme však na to, čo mi na knihe nesadlo, keďže už od začiatku nie je tajomstvom, že som s ňou trošku bojovala. V prvom rade to síce možno bol práve námet príbehu, akosi mi však prekážal aj autorov štýl písania. Zdá sa, že ide o pisateľa, ktorý rád zachádza do najmenších detailov. Tento fakt ma pri niektorých pasážach fascinoval (popis pitvy😱), niekde, naopak, skôr prekážal (popis policajtov, rozoberanie ich súkromia, vysvetľovanie ich prezývok a pod.😴) Bolo tam toho na mňa až príliš veľa, hoci, samozrejme, súviselo to s dejom.

Myslím, že som sa ani nevedela veľmi vžiť do hlavných hrdinov. Po pravde, neboli mi práve najsympatickejší, ale tak to občas v knihách býva, nebol to až taký problém. Horšie bolo, že mi každou stranou viac a viac liezli na nervy sexistické poznámky - či už samotných vyšetrovateľov, ich kolegov, alebo skrátka takmer každej mužskej postavy v deji. Neoslovili ma ani vyšetrovacie praktiky - konkrétne mám teraz na mysli výsluchy. Nadobúdala som čoraz väčší dojem, že vyšetrovatelia sú nafúkanci, ktorí majú o sebe celkom vysokú mienku, takže mi bolo úplne fuk čo s nimi bude alebo čo majú za súkromné starosti 🤷‍♀. To je zrejme dosť veľký problém, keď vás v knihe netrápi osud hlavných hrdinov 😕.

Hoci ma teda táto kniha píliš nezaujala, chcela by so dať autorovi ešte jednu šancu. Predsa len, ide o diela, ktoré na Slovensku trhajú rekordy v predajnosti a každý rok vychádzajú nové a nové časti. Takže  uvidíme nabudúce 😉.

2,9⭐/5⭐