Pohľadnica z Talianska - Alex Brownová

18.10.2023

Jedna nenáročná oddychovka, na pláž alebo na dlhé zimné večery.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri         Rok vydania: 2023        Počet strán: 288        Väzba: pevná         Preklad: Barbora Al Zafari         Žáner: romantický


Grace Quinnová má už nejaký čas zlomené srdce. Hoci sa ho spočiatku snažila zaceliť starostlivosťou o panovačnú matku, cíti, že už je vyčerpaná – na tele aj na duši. Keď v skladovej spoločnosti, kde pracuje, objaví cennú zbierku spolu s denníkmi z päťdesiatych rokov minulého storočia, konečne nájde cieľ, za ktorým sa môže vybrať. Ponára sa do pátrania a postupne odhaľuje tajomný príbeh Connie Levinovej, ktorá po druhej svetovej odišla s manželom do Talianska. Projekt pátrania po Connie jej poskytne príležitosť aj na osobný nový začiatok. Podarí sa jej odhaliť staré rodinné tajomstvá a nájsť v Taliansku šancu liek na zlomené srdce?

Zaujímavý námet, prísľub romantiky priamo na obálke a zmienka o objave tajomnej zbierky a denníkov. To všetko ma presvedčilo aby som sa do knihy s chuťou pustila. Očakávala som oddychovku a to som aj dostala. Hoci, úprimne, je to škoda. Z námetu sa podľa mňa dalo čerpať ešte viac, prípadne ho podať o niečo hlbšie. 

Už po prvých stránkach vám bude jasné, že hlavná hrdinka bojuje nie len s mrzutou nevďačnou matkou, ale aj so sebou samou, svojim komplexom menejcennosti a inými psychickými problémami. Práve toto by som určite pokladala za zaujímavé - poukázanie na problém psychického týrania alebo na pocity, ktoré má mnoho ľudí, ktorí si neveria. Avšak podanie, ktoré autorka zvolila, mi nesadlo. Myšlienky hlavnej hrdinky (hlavne tie týkajúce sa starostlivosti o matku) sa neustále opakovali a dosť mi tak liezli na nervy. Mnohé si predsa ako čitateľ vieme aj domyslieť a nepotrebujeme to mať spomenuté v každom druhom odseku. Navyše, riešenie prišlo ako lúsknutím prsta. To, čo sa predtým nedalo, odrazu sa jednoducho dalo🤦‍♀️. Chýbala mi hĺbka. V tomto smere ma to nepresvedčilo.

Príbeh ako taký ma naplno začal zaujímať až približne od polovice. Dúfala som, že sa budeme o niečo viac venovať aj tajomnej Connie, jej denníku, jej osudu. Práve ten ma totiž zaujímal najviac. Aj tu sme mali dočinenia s rodinnými vzťahmi dcéra vs. matka. Príklad toho, ako to môže dopadnúť, keď rozhodovanie o našom živote necháme na iných. A príklad toho, ako veľmi vedia byť ľudia krutí 😔. V tomto smere autorka zabodovala a dokázala mi zahrať na city. Aj keď som niektoré veci predvídala, zasiahli ma a zabrnkali na citlivú strunu 💔.

Kniha sa bude páčiť najmä milovníkom Talianska (aj keď sa v ňom ocitneme až v druhej polovici knihy). Niektoré kapitoly akoby boli len o cestovaní – o čarovných miestach a chutných jedlách. Na moje pomery však trochu viac opisov a zbytočnej vaty.

Pohľadnica z Talianska je teda milá nenáročná oddychovka (napríklad aj na dlhé zimné večery), kedy sa pri čítaní prenesiete do krásnej destinácie a zažijete trošku romantiky. Pátranie po Connie a jej osude bolo zaujímavé a emotívne. Príbeh čiastočne otvára aj tému psychických problémov. Tá však už nebola úplne dotiahnutá a v tomto smere ostal potenciál nevyužitý.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri. 

3,5 ⭐/5⭐