Pekáreň s vôňou škorice - Ruth Kvarnström-Jones

27.11.2021

Príbeh, ktorý evokuje oddychovku ale zároveň vás dokáže strhnúť dramatickosťou a intrigami 😱😉. 


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2021        Počet strán: 384        Väzba: brožovaná        Žáner: spoločenská beletria


Lovisa po rokoch opúšťa Londýn a vracia sa do rodného švédskeho mestečka Halleholmu, kde po starých rodičoch zdedila starú pekáreň. Budova je až z 18.storočia a okrem pekárne s vychýrenými škoricovými slimákmi v nej predtým prevádzkovali aj kaviareň a Lovisina babička mala na poschodí krajčírsky ateliér. Lovisa s láskou spomína na dedkove sladké pečivo a rozhodne sa pekáreň s kaviarňou opäť otvoriť. Už na začiatku sa však stretá s množstvom problémov, ktoré jej spôsobuje dlhoročné nepriateľstvo medzi dvoma vetvami rodiny. Podarí sa jej prelomiť intrigy a bojovať za svoje sny? Ochráni svoje srdce pred tým, čo je nenávratne poškvrnené?

Pekáreň s vôňou škorice je kniha, ktorá vo mne evokovala dvojitú tvár. Hneď na začiatku ma strhol dramatický príbeh z minulosti jednej váženej rodiny. Ponárala som sa do životných osudov hlavných hrdinov a ich vzdialených príbuzných. Rozuzľovala komplikované vzťahy a spoznávala príčinu jedného veľkého generačného sporu. Mrzelo ma akú silu mali (a aj majú) peniaze a moc. Čo všetko môže spôsobiť hnev a zatvrdnutosť.

Druhá tvár knihy bola tá oddychová, s jemným náznakom romantiky. To, keď som nasávala hrejivú, voňavú atmosféru v staro novej pekárni, a keď som spoznávala priateľských obyvateľov Halleholmu ❤️. 

"... lojalita v maloobchode je ako vernosť ochrane životného prostredia: ľudia sa nadchnú pre tú myšlienku, kým ich vernosť nepreverí nejaká lacnejšia alternatíva alebo osobné nepohodlie. Držme si palce, aby som sa mýlila."

Celou knihou ma sprevádzalo prijemné, primerané tempo a krátke kapitoly, vďaka ktorým sa mi strany akosi rýchlejšie otáčali 😀. Zaujímavé boli aj niektoré zvraty, najmä tie v prvej polovici knihy. Jediné, čo by som knihe vytkla sú ploché postavy. Síce sme o nich vedeli veľa, najmä o ich minulosti ale autorka nešla viac do hĺbky ich vedomia. To mi máličko chýbalo. Korene hnevu a zlosti hlavných hrdinov sme mali vysvetlené len z tej generačnej stránky - rodinné dedičstvo. Ktovie, možno sa ich hĺbka viac rozpitve v pokračovaní, v druhej časti - Zimné kúzlo s vôňou škorice.

"... tvrdo drieť nie je to isté, ako robiť to správne."

Pekáreň s vôňou škorice si viem predstaviť ako večerný film k poháru vína, či čokoláde so šľahačkou (podľa vašich preferencií😉). Príjemná oddychovka s mierne dramatickým bonusom 👍. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

4⭐/5⭐