Oli a kamaráti (V pestrom svete je každý iný) – Alžbeta Skalová, Zuzana Dreadka Krutá

27.02.2024

Päť krásnych príbehov, ktoré ukazujú deťom aký je náš svet pestrý. 


Vydavateľstvo: Fortuna Libri (Junior)          Rok vydania: 2024          Počet strán: 48          Väzba: pevná              Ilustrácie: Zuzana Dreadka Krutá        Vekové odporúčanie: 4+


Zvedavý predškolák Oli rád objavuje nové veci. V krátkych, zábavných a originálnych príbehoch spoznáva nových kamarátov, z ktorých každý je iný. Napríklad, Viki nemôže jesť bábovky. Adamovi nefungujú nohy ale vie perfektne plávať. Alebo Ema, ktorá rozpráva rukami. Svet je plný rôzne hendikepovaných detí aj dospelých a táto milá knižka deťom ukazuje ako má vyzerať priateľstvo, rešpekt, tolerancia a úcta. 

Oli a kamaráti je jedna úžasná, hodnotná a zároveň zábavná kniha, ktorá by rozhodne nemala chýbať v žiadnej detskej knižnici. Naše deti si ju nesmierne obľúbili. Autorka sa šikovne vžila do mysle malého zvedavého chlapca a vtipným, pre deti pútavým spôsobom otvorila témy, ktoré sa týkajú každého z nás. Je dôležité, aby deti poznali, že odlišnosť nie je zlá ❤️. Knižka v tomto smere krásne podporuje toleranciu, rešpekt či empatiu voči ostatným. Text je doplnený milými, hravými ilustráciami, ktoré už poznáme aj z iných detských knižiek. Príbeh krásne dopĺňajú.

Knižku odporúčam pre deti od 4 rokov. My si ju čítame pred spaním už niekoľko dní za sebou. Deti sa z nej už mnoho naučili. Napríklad, čo je to vodiaci pes alebo ako sa v posunkovej reči vyjadruje "ďakujem".  Keďže je knižka rozdelená na príbehy, dá sa čítať po častiach a vďaka dostatočne veľkým písmenám je vhodná aj pre deti, ktoré si už čítajú samé. 

Silno odporúčam 👍. Mne aj deťom sa kniha tak páči, že by sme hneď brali aj nejaké pokračovanie 😊 . Som naozaj vďačná za takéto hodnotné knihy, ktoré deti navyše nesmierne bavia.  Perfektná voľba 😉.   

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujeme vydavateľstvu Fortuna Libri.