Ochutnávačka - V. S. Alexander

16.10.2020

Jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala ❤.


Vydavateľstvo: Alpress        Rok vydania: 2018        Počet strán: 336        Väzba: pevná        Žáner: vojnový román        Jazyk: CZ


Magdu chcú rodičia uchrániť pred bombardovaním Berlína, a tak ju pošlú k príbuzným do Bavorska. Ani tam však nemá na ružiach ustlané a musí si hľadať prácu. Zvláštnou zhodou okolností sa stáva ochutnávačkou jedla určeného pre samotného Hitlera. Magda je tak vystavená neustálemu nebezpečenstvu. Hoci musí preukazovať svoju lojalitu a poslušnosť, celým srdcom túži iba po láske, slobode a pomste.

Vôbec neviem kde mám pri hodnotení tejto knihy začať. Bola perfektná od začiatku až po koniec, až mi je ľúto, že u nás na Slovensku ešte nevyšla (alebo o tom neviem🤷‍♀). Každopádne, neprekáža mi čítať v CZ a nebola to ani prekážka aby som knihu uznala za naozaj dokonalú 👍.

V poznámke autora sa dozvedáme, že inšpiráciu na napísanie knihy dostal vďaka skutočnej ochutnávačke pani Margot Woelkovej. Tá sa až vo svojich 95tich rokoch rozhodla porozpráva o svojom vtedajšom povolaní a živote. Kniha však nie je jej životopisom, aj keď sa autor niektorými jej zážitkami inšpiroval. Je to príbeh z kategórie, ktorú si ja sama pre seba nazývam - takto nejako sa to naozaj mohlo stať. Fakty spojené s fikciou v dokonalej harmónii. Viem si predstaviť, že by to časom mohol byť aj skvelý film 🎞.

Už teraz som si istá, že toto bude trošku dlhšia recenzia 😉. Poďme teda na to, čo všetko sa mi na Ochutnávačke páčilo.

Prvý ma na knihe oslovil autorov jazyk. Čistý, prirodzený a pritom plný pekných prirovnaní. Samozrejme, obľúbila som si aj sympatickú hlavnú hrdinku Magdu. Doslova z nej sršala túžba po slobode, normálnom živote. Autor je dodal neskutočnú charizmu a silu. Nemala som najmenší problém vžiť sa do jej kože, prežívať s ňou radosti aj sklamania. Cítiť každé sústo ochutnávaného jedla a myslieť na to, či nie je jej posledné.

Veľmi zaujímavé je v knihe aj prostredie. Ocitnete sa v Hitlerovej kuchyni, spoznáte jeho stravovacie návyky a čiastočne nazriete aj do jeho súkromia. Obdivujem autora ako dokázal fakty spojiť s fiktívnym príbehom. Určite mu dalo veľa práce, kým si naštudoval všetky potrebné materiály na napísanie tohto príbehu. Klobúk dole.

Možno som to mala napísať v úvode, ale od tejto knihy rozhodne nečakajte takú tú klasiku o druhej svetovej vojne. Áno, sú tam momenty, ktoré vás zamrazia, alebo vám vženú slzy do očí ale po prečítaní nebudete mať taký ten pocit, že celý svet je už stratený a všade číha ľudské zlo. Nie, tento príbeh je trošku iný. Okrem iného otvára aj tému nevyriešenej Hitlerovej smrti, poukazuje na to, ako mnohí netušili aký má vojna reálny dopad, netušili, čo sa v nej skutočne deje, slepo nasledovali vrchnosť a poslušne plnili rozkazy. Boli tu však aj takí, ktorí neverili režimu, chceli sa vzoprieť a často za to museli zaplatiť najvyššiu cenu. Kniha má jasný silný odkaz na silu jednotlivca a jeho túžob.

Aby som to nejako ukončila, knihu rozhodne odporúčam. Odporúčam ju aj pre tých, ktorí sa (tak ako ja) knihám z obdobia druhej svetovej vojny akosi vyhýbajú. Ak by som sa vyhla aj tejto knihe, bola by to obrovská škoda.

5⭐/5⭐