Niekedy klamem - Alice Feeneyová

09.02.2023

Podľa mňa je najväčšou chybou psychotrilerov to, že väčšinou vieme, že ide o psychotriler - takže tušíme, že nebude všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá 😅. Na druhej strane, možno práve preto ich radi čítame.


Vydavateľstvo: Aktuell        Rok vydania: 2021        Počet strán: 272        Väzba: pevná        Preklad: Marína Gálisová        Žáner: psychologický triler


Amber sa prebudí v nemocnici. Nevie, čo sa stalo. Nedokáže sa hýbať ani rozprávať. Je v kóme. Počuje, čo sa okolo nej deje a snaží sa poskladať si útržky posledných dní. Má podozrenie, že všetko nejako súvisí s jej manželom. Naisto vie o sebe len tieto tri veci: 1. je v kóme 2. manžel ju už nemiluje 3. niekedy klame.

Už nejakú dobu som mala chuť na psychologický triler, ktorý by mi poriadne zamotal hlavu. Kniha Niekedy klamem bola správnou voľbou 👍. Originálny zaujímavý námet, krátke kapitoly a nepriehľadné postavy, o ktorých neviete, čo si máte myslieť. Toto všetko vo mne vzbudilo zvedavosť a ja som sa statočne zamotávala do pavučín nečakaných situácií a zvratov. Hľadala som každú voľnú chvíľku na čítanie, aby som konečne zistila, čo sa Amber naozaj stalo. 

Kniha je písaná v prvej osobe, formou rozprávania, pričom autorka použila príjemný jazyk so zaujímavými prirovnaniami, ktoré miestami pôsobili až zasnene. Striedajú sa tu tri hlavné časové pásma: teraz, predtým a vtedy, pričom zabŕdneme aj do denníkových záznamov. Takýto štýl písania mám rada👍. 

"Naša rodina sa rozrástla z troch na štyroch, hoci sme si to poriadne nemohli dovoliť - u nás na to nebolo dosť lásky."

Veľmi mi sadla aj psychológia postáv. Nie je to kniha, kde by ste si obľúbili hrdinov alebo sa s nimi stotožňovali. Naopak, cítila som sa dobre v úlohe pozorovateľa a premietala som si v hlave rôzne verzie, ktoré by sa mohli stať. Užívala som si napätie, ktoré z príbehu sršalo. Autorka vedela vo mne vyvolať presne ten pocit podozrenia, že niečo nie je v poriadku, niečo sa určite stane, niečo tu je veľmi zle 😳. Presne ako sa na poriadny psychotriler patrí. No a záver, ten rozhodne prekvapil a všetko dokonale zaklincoval. Už mi ostalo len zamyslieť sa: čo by bolo keby...

Spätne som sa ešte k nejakým stránkam vrátila, pár drobností mi nesedelo ale dajme tomu, že to bolo tým, že Amber skrátka niekedy klame 😅.

Milovníkom žánru, ktorých kniha doteraz obišla, rozhodne odporúčam😉. 

4,5⭐/5⭐