Nefritová lilie - Kristy Manningová

15.11.2021

Kniha, ktorá ma naozaj veľmi prekvapila 😱❤️.


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2021        Počet strán: 424         Väzba: pevná        

Žáner: historický román        Jazyk: CZ


Je rok 2016 a Alexandra cestuje za starými rodičmi do rodnej Austrálie. Okrem zlomeného srdca zažíva hlbokú životnú krízu, ktorú ešte viac prehĺbi jej umierajúci starý otec Wilhelm. Od malička ju vychovávali starí rodičia Romy a Wilhelm, po matke jej ostal len nefritový prívesok v tvare ľalie pochádzajúci zo Šanghaja. Aby uspokojila svoje zmätené srdce, rozhodne sa pátrať po rodinnom tajomstve a matkinom pôvode.

V roku 1939 prichádza židovské dievča Romy a jej rodina do Šanghaja, aby tu začali nový život. Podarilo sa im utiecť z nacistami okupovanej Viedne a dúfajú, že na druhom konci sveta prečkajú zlé časy. Romy sa spriatelí s tunajším dievčaťom menom Li a spoznáva fascinujúce prostredie Šanghaja. Vojna má však dlhé prsty a siaha naozaj ďaleko. Čoskoro opäť zasiahne a zanechá nezmazateľné stopy aj na dvoch priateľkách. 

Ak sa o nejakej knihe píše, že poukazuje na málo známe fakty z histórie, okamžite ma to zaujme. Nefritová lilie je presne ten prípad. Židia utekali pred Hitlerom kde sa len dalo. Aj na opačný koniec sveta, do Číny. Romy a jej rodina neboli jediní a Šanghaj sa stal útočiskom pre množstvo ľudí. Bol známy ako Paríž Východu a stretali sa v ňom rôzne kultúry. Kniha okrem rodinných tajomstiev odkrýva aj ďalší pohľad na vojnu. Šanghaj sa jej totiž tiež nevyhol.

Ak ma sledujete na Instagrame, zrejme ste postrehli, že zvyknem zdieľať aj svoje prvé dojmy z práve čítanej knihy a pri tejto som mala spočiatku jeden problém. Prvá polovica príbehu napreduje vláčnym tempom, povedala by som, že vyslovene opisným. Autorka nám predstavuje Šanghaj z každej strany. Keďže v príbehu sa striedajú dve dejové linky - súčasnosť a minulosť - spoznávala som toto mesto aj v časovom kontexte. Myslím, že fanúšikovia čínskeho jedla a kultúry si tu rozhodne prídu na svoje 😉. Naozaj podrobné opisy jedál, budov, sviatkov, tradícií, zvykov a ja neviem čoho ešte 😀. Jedlo rozhodne malo na vrch, takže si pripravte aj niečo pod zub, lebo ja som stále dostávala chuť na rezance a čokoľvek pikantné 🌶. Práve s týmito opismi som však mala problém, lebo sa mi zdalo, že sa iba potulujeme každodennou rutinou hlavných hrdinov a nič viac. Potrebovala som nejaký zvrat. A ten aj nastal 😱.

Řád a povinnost, jednoduchost a sebekázeň.

"Občas býva odpověď prostá, Romy," řekl tehdy doktor Ho. "Odpověď se nachází přímo před námi. Kamkoli jdeš, dej do toho celé srdce."

Druhá polovica knihy bolo niečo, čo ma naozaj roztrhalo na kusy. Dojímavé, emotívne, šokujúce a silné. Niektoré scény som čítala so zatajených dychom. Romy ako hlavná hrdinka bola neskutočne silná žena a aj keď od začiatku viete, že to všetko "prežila", nebudete sa vedieť odtrhnúť od jej životného príbehu poznačeného vojnou. Milo ma prekvapila aj samotná autorka, pretože po vláčnej prvej polovici som očakávala, že príde nejaké klišé rozuzlenie, na ktoré som myslela už od prvých strán. Naopak, všetky moje domnienky boli vyvrátené a moje srdce zlomené 💔. Kypela vo mne zlosť, ktorá sa miešala so slzami. Takto nejako vojna ovplyvňovala osudy ľudí. A hoci je príbeh fikcia, opiera sa o veľké množstvo historických faktov a reálnych miest. Kristy Manningová má za toto môj obdiv 👍. Všetko si to naštudovať muselo dať veľa práce.

Čo teda môžete očakávať? Fascinujúci historický román ukazujúci kontrast medzi súčasným a vojnovým Šanghajom, odkrývajúci rodinné tajomstvá, silu lásky a priateľstva. Román, ktorý dokáže zasiahnuť. O osudoch hlavných hrdinov som premýšľala ešte dlho po prečítaní. Žiaľ, pre tie niekedy už zbytočné opisy musím čosi z hodnotenia strhnúť, ale to nemení nič na fakte, že knihu určite odporúčam 👍. Oplatí sa. Tak ako som spočiatku chcela, aby mala kniha kvôli tým opisom menej strán, na konci by som ich pokojne ešte zopár uvítala ❤️.  

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu GRADA.

4⭐/5⭐