Naše adventné a vianočné čítanie

29.11.2019

Takto tesne pred adventom by som vám chcela predstaviť knižky, ktoré sa chystáme v nastávajúcom období čítať. Väčšina z nich s Vianocami úzko súvisí a ja verím, že budú mať u nás úspech😊.


Knihy pre mňa

Ešte na konci leta som si z Čarovnej poličky predvídavo kúpila knihu Vianočné mystérium. Minulý rok som ju videla na každom druhom instagramovom účte s tým, že je nie len krásna obsahom a ilustráciami, ale aj formou. Obsahuje presne 24 kapitol, takže je vynikajúcou voľbou na adventné čítanie. Čo sa týka obsahového zamerania knižky, priznávam sa, nechávam sa prekvapiť. Viem len toľko, že príbeh je určený pre široké spektrum čitateľov - od detí, mládež, až po dospelých. Nesie v sebe silné posolstvo a väčšina nevydrží a namiesto čítania každý deň, ju zhltne na dva razy 😂.

Ďalšou knihou, na ktorú sa veľmi teším je maličký paperback s úžasnou vianočnou knihomoľskou témou. Chystám sa ju čítať niekedy medzi sviatkami, aby som ešte plnohodnotnejšie prežila príbeh. Ide o knihu Most od Karen Kingsbury. Je naozaj maličká, takže ju zrejme prečítam rýchlo. Vybrala som si ju len na vďaka zľave v jednom eshope a na základe pútavej anotácie. Hovorí sa v nej, že ma čaká romantický príbeh vsadený do prostredia amerického kníhkupectva. Určite vám po prečítaní dám vedieť, či si ju na budúci rok musíte kúpiť tiež 😉.

Poslednou knihou, ktorú by som si chcela prečítať v decembri, sú Malé ženy. Klasika, ku ktorej som sa ešte nedostala, ale už dlho po nej túžim. Toto obdobie som si však nevybrala úplne náhodne. Okrem toho, že kniha začína vianočnou témou a Slovart ju čerstvo vydal v novej krásnej edícií, sa v decembri chystá aj premiéra filmového spracovania. U nás sa zrejme do kina na Malé ženy budeme môcť vybrať až v januári ale dovtedy chcem mať knižku zlúsknutú.

Kniha pre drobca

Drobec má čerstvo dva roky, takže sa mu pomaličky budeme snažiť vysvetliť, o čo na Vianoce v skutočnosti ide. Aby ich nemal spojené len so stromčekom a darčekmi, zohnala som mu (kniha je už vo veľkých kníhkupectvách žalostne vypredaná a o dotlači zatiaľ nie je reč) nádherne spracovanú knižku Biblický príbeh - Vianočná noc. Kniha okrem príbehu narodenia Ježiška obsahuje množstvo odklápacích okienok a posledná stránka je venovaná Vianociam tak, ako ich prežívame v tejto dobe. Naozaj to nie len poučná, milá ale aj zábavná knižka pre detičky. A hoci drobec ešte mnohému, samozrejme, nerozumie - knižka s ním bude ďalej rásť. Teraz ho viac zaujímajú okienka, neskôr to bude aj obsah.

Spoločná kniha

Posledná knižka, ktorú vám chcem predstaviť sa volá Šťastné a veselé a natrafila som na ňu úplnou náhodou v kníhkupectve Knihy pre každého. Videla som priaznivú cenu, pekné ilustrácie na obálke a tak som si ju prelistovala. A vtedy som vedela, že si ju aj odnesiem domov. Kniha je vhodná pre deti (už trošku staršie) aj dospelých. Dokonalá na spoločné predvianočné a vianočné čítanie. Venuje sa hlavne zvykom a tradíciam v tomto období. Nájdete v nej niekoľko vianočných kolied (aj s notami) a pár strán o tom, ako slávia Vianoce v iných krajinách. Príjemným bonusom je CD so spomínanými koledami. Už sa naň veľmi teším (a na všetky tie každoročne opakované vianočné pesničky 🎄❤).

Všetky spomínané knižky sú u nás čerstvé, neotestované. Preto budem rada, keď mi napíšete, či ste nejakú z nich už čítali a ako sa vám páčila. Určite ma poteší, keď sa rovnako podelíte o ten váš výber na advetné a vianočné čítanie. Verím, že sa budeme vzájomne inšpirovať 😉.