Nájdi a ukáž - Na gazdovstve Môj svet vozidiel - Hasiči

10.08.2022

Hoci tieto detské knižky nie sú prioritne určené na čítanie pred spaním, naše deti si ich v poslednej dobe tak obľúbili, že ich čítame aj vtedy 😅. Obe sú určené už pre drobcov od 2 rokov, majú praktický stredný formát vhodný aj do malých rúk, tvrdé stránky, ktoré zvládnu aj "náročných" detských čitateľov a na tento typ kníh prekvapivo slušný počet strán 👍. Už na prvý pohľad tak vyzerali ako správna voľba.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2022        Počet strán: 22         Ilustrácie: Anne Suessová (Na gazdovstve), Wolfgang Metzger (Hasiči)        Text: Susanne Gernhäuserová        Vekové odporúčanie: 2+


Na gazdovstve je kniha zo série Nájdi a ukáž. Na každej dvojstránke sa nachádza jeden veľký obrázok plný detailov, stručný text hovoriaci o tom, čo sa na obrázku deje a malé obrázky predmetov, ľudí a zvierat, ktoré majú deti za úlohu nájsť na veľkom obrázku. 

U nás sme si k týmto typom kníh dlho hľadali cestu. Mala som za to, že to syna skrátka nebaví hľadať. Potrebný však bol len čas a vhodný formát. Doteraz sme totiž vyberali knihy, ktoré mali príliš veľký formát, ktorý syna trošku miatol a nikdy ani poriadne nevedel ako si má ku knihe sadnúť, ako si ju položiť a nakoniec ju použil skôr ako cestu pre autá alebo postavičky 😆. V tomto prípade teda skutočne veľmi chválim praktickú veľkosť knihy, ktorú si krásne vie položiť na kolená a prezerať aj sám. Navyše, milo ma prekvapil aj počet strán, pričom každá poukazuje na inú oblasť života na gazdovstve (kravín, stajne s koníkmi, chovanie prasiat, sliepok, obchod, zber jabĺk či charakteristické pole s traktormi). Kniha ponúka naozaj široký pohľad na gazdovstvo a deti sa tak dozvedia veľa nového. 

Druhá kniha, Hasiči, je zo série Môj svet vozidiel ale rozhodne nie je len o hasičských vozidlách. Opäť celkom detailne ukazuje malým čitateľom ako fungujú záchranné hasičské zložky. Čo všetko sa nachádza v hasičskej zbrojnici, v hasičskom aute a čo sa deje, keď sa spustí poplach? Okrem typického hasenia požiaru a záchrany z horiacej budovy kniha poukazuje aj na ostatné práce, ktoré hasiči vo svojom povolaní vykonávajú (dopravné nehody, pády stromov, záplavy ...). Kniha obsahuje väčšie aj menšie obrázky, sprievodný text a skutočne množstvo detailov. S deťmi sa tak dá rozprávať a čítať knihu stále dookola a zakaždým v nej objavíte niečo nové, čo ste si predtým nevšimli, o čom ste si predtým nerozprávali.

Obe knihy môžem iba odporúčať. Našich drobcov veľmi zaujali, často si v nich listujú a pýtajú si v ich čítať. Nesmierne ma teší, že sa takouto príjemnou nenútenou formou dozvedajú veľa nových užitočných vecí.

Za knižky veľmi pekne ďakujeme vydavateľstvu Fortuna Libri ❤️.

Určite pozrite aj ostatné knihy zo série. 

Pre ešte menšie deti (od 12 mesiacov) vydavateľstvo pripravilo sériu Nájdi a ukáž (Moja prvá knižka):

  • Vozidlá
  • Gazdovstvo


Séria Nájdi a ukáž obsahuje tieto knihy:

Na gazdovstve

Zásahové vozidlá


Séria Môj svet vozidiel obsahuje:

Hasiči

Na stavbe