Na západ so žirafami - Lynda Rutledge

18.07.2022

Pekná myšlienka, zaujímavý námet ale spracovanie mi nesadlo 🤷‍♀️.


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2022        Počet strán: 392        Väzba: brožovaná        Žáner: spoločenský román            Preklad: Ľubica Dvončová


Woodrow Wilson Niklák cíti, že sa blíži jeho koniec. Keď v televízii započuje správu o tom, že žirafám hrozí vyhynutie, rozhodne sa spísať všetko, čo o týchto tvoroch vie a čo ho naučili. Mal vtedy len sedemnásť rokov, keď naprieč Amerikou šoféroval nákladné auto s párikom mladých žiráf. Spolu s charizmatickým Starcom a krásnou ryšavou fotografkou zažili najväčšie dobrodružstvo života. Písal sa rok 1938 a dve zázračné žirafy si podmanili srdcia každého, kto ich stretol. 

"Tento naničhodný svet už zúfalo potrebuje akýsi prírodný zázrak, ktorý by nás podučil tajomstvu života."

Príbeh je písaný v prvej osobe, ako rozprávanie starého muža, ktorý už má celý svoj život za sebou. Striedajú sa tak kapitoly z prítomnosti (keď Woodrow Wilson príbeh píše) a minulosti (keď to všetko zažíval). Hoci v iných príbehoch mám takéto striedanie rada, tu mi to veľmi nesadlo. Kapitoly z prítomnosti by som pokojne vynechala, zdali sa mi úplne zbytočné a príbeh by bol aspoň o niečo celistvejší.

Palec hore dávam určite za zaujímavé postavy. Hlavný hrdina, Woodrow, má za sebou čiernu minulosť. Chlapec, ktorý si toho už veľa prežil a zanechalo to na ňom aj veľké stopy. Jeho srdce však zostalo nezmenené. Potom je tu Starec, ktorého láska k zvieratám aj hory prenáša a nakoniec krásna fotografka Ryšaňa, ktorá sa nebojí ísť za svojím snom nech to stojí, čo to stojí. Táto trojica si postupne vytvárala so žirafami vzťah, ktorý autorka vedela naozaj  veľmi pekne poňať ❤️. Cesta, ktorú spolu podstúpili bola skutočne strastiplná, dobrodružná, nebezpečná aj krásna zároveň. Stretli sa s klasickými nástrahami cestovania, cez nízky podchod, nebezpečný most alebo úzky horský prechod. Ale objavilo sa aj množstvo iných nepredvídateľných okolností ozvláštňujúcich dej. Napriek týmto všetkým plusom však mnohé pasáže vyzneli akosi nudne a vláčne. Mala som pocit, že niektoré udalosti sa rozpitvávajú až príliš a iné prechádzame iba strohým konštatovaním. Laicky povedané, striedali sa tam pútavé napínavé pasáže s tými nudnejšími.

"Život je život a nezáleží na tom, kto alebo čo ho žije, chlapče. Život treba rešpektovať," 

Myšlienka príbehu v sebe skrýva naozaj pekné posolstvo. Vzťah človeka k zvieratám, hrozba z možného vyhynutia a náš postoj k ochrane. Škoda, že mi to prišlo nedotiahnuté. Podľa môjho názoru sa z námetu určite dalo vyťažiť o niečo viac.

Táto kniha mi teda nesadla úplne na sto percent ale sama pre seba som nakoniec uznala, že mi predsa len niečo dala. Okrem príjemného prvku vytvárania vzťahu človeka so zvieratami som sa dozvedela rôzne zaujímavé veci - napríklad o prašných búrkach Dust Bowl (toto som si musela okamžite googliť), o tulákoch s vizitkami alebo o nezmyselných obmedzeniach, ktoré mali niektoré etnické minority. Cesta to bola skutočne zaujímavá, škoda len toho štýlu, ktorý ma nedokázal udržať v napätí po celú dobu čítania. 

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada.

3,5⭐/5⭐