Muž v hnedom obleku - Agatha Christie

27.05.2022

Nečítala som veľa kníh od A. Christie, kde by nevystupoval detektív Hercule Poirot alebo zvedavá slečna Marplová. Preto som sa veľmi potešila, keď som sa dozvedela, že u nás prvýkrát vychádza Muž v hnedom obleku - kniha, kde je hlavnou postavou charizmatická mladučká Anne, bezhlavo sa vrhajúca do nebezpečenstva. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 248        Väzba: pevná        Žáner: detektívka


Anne Beddingfeldová sa náhodou stane svedkom zvláštnej udalosti. Na nástupišti podzemnej dráhy neznámy muž spadne do koľajiska. Staniční zriadenci sú okamžite pri ňom. Okoloidúci lekár však na mieste skonštatuje mužovu smrť. Polícia prípad uzavrie ako nehodu, no Anne sa akosi nemôže zbaviť pocitu, že niečo nebolo v poriadku. Prečo muž v hnedom obleku, ktorý sa vydával za lekára, tak náhle ušiel? Čo znamená odkaz na lístku, ktorý stratil? Anne sa rozhodne podozrivého muža v obleku vypátrať a splniť si tak svoj sen o dobrodružstve. 

Ako naznačujem v úvode, táto kniha nie je typickou autorkinou tvorbou. Je netradične akčná a dobrodružná. Hlavná hrdinka hľadá pravdu prostredníctvom činov, aktívneho pátrania a neraz sa ocitá vo veľkom nebezpečenstve. Do všetkého sa vrhá viac-menej po hlave, ale vždy vie, čo chce. Je odvážna, zvedavá, bystrá a húževnatá. Ale je aj tak trochu trdlo makové (ako samu seba označila😅). Ja osobne som si ju nesmierne obľúbila ❤️. Kniha je písaná z jej pohľadu, ktorý občas oživia denníkové záznamy ďalšej postavy. Máme tak k dispozícii aj druhý pohľad na udalosti, ktoré sa odohrávajú. A odohráva sa ich naozaj dosť 😆👍.

Páčili sa mi aj dialógy, občas prešpikované ľahkým humorom a nadhľadom. Postavy boli zaujímavé, tajomné a svieže. Postupne odhaľovali svoje skutočné tváre a rozmotávali poriadne zamotaný dej. O zvraty nebola žiadna núdza. Jednoducho povedané, tento príbeh má grády 👍. A nie len to, má aj šmrnc podčiarknutý exotickým prostredím. Autorka sa inšpirovala cestou okolo sveta, ktorú podnikla so svojím prvým manželom a z jej opisov niektorých miest jasne cítiť ako ju očarili ❤️. Spolu s hrdinami sa ocitnete na lodi, v Afrike ale aj uprostred revolúcie. 

Muž v hnedom obleku bol pre mňa poriadne zamotaný príbeh. Rozuzlenie mi trochu dalo zabrať a miestami som sa musela zastaviť v čítaní a zamyslieť 😅. Možno ide o trochu málo pravdepodobný kriminálny prípad ale nemení to nič na fakte, že príbeh je vynikajúci. Okrem dobrodružstva, akčných scén a špionáže cítiť aj ľahký nádych romantiky. A okrem premyslenej zápletky sa môžete tešiť aj na zaujímavé prostredie. Veľmi odporúčam 😉.

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐