Mŕtvy na Pekelnom vrchu - Juraj Červenák

04.12.2019

Šikovná historická detektívka - prvý prípad kapitána Steina a notára Barbariča.


Vydavateľstvo: Slovart        Rok vydania: 2013          Počet strán: 256          Väzba: pevná        Žáner: historická detektívka


Je 16. storočie a v kresťanskom pohraničí zúria nepokoje spojené s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú dostať aj do bohatých banských miest. Údajne majú spojeneckú dohodu so zradcom, ktorý ich má nenápadne doviesť až do Štiavnice.

Kapitán Stein dostane za úlohu tohto zradcu odhaliť, nech to stojí, čo to stojí. Na pomoc dostane kaprála Jaroša, ktorý vie naozaj svojsky každého donútiť hovoriť pravdu 😆. V samotnej Štiavnici sa spoznávajú s mestským notárom Barbaričom a spolu začnú pátrať po pravde. Všetko skomplikuje nález mŕtvoly na mýtmi opradenom Pekelnom vrchu. Mŕtvych pribúda a tajomstvá sa odhaľujú. Kto v skutočnosti za všetkým stojí?

Ako prvé musím vyzdvihnúť prostredie a atmosféru. Veľmi oceňujem keď naši slovenskí autori píšu o Slovensku. Veď tu máme toľko inšpirácie a krásnych miest, že by to bol hriech nechať ich nepovšimnuté. Klobúk dole aj za dokonalé vykreslenie historických detailov 👍. Hlavne popis zbraní, stolovania v krčmách 🍗🍺 a jazyk hrdinov ma doslova vtiahli do minulosti.

Rozhodne však nečakajte rozprávku, v tomto príbehu spoznáte drsnosť a nechutnosť vtedajšej doby. Osobne mi na tom nič neprekážalo, ale nedá mi neupozorniť, že toto dielo nie je nič pre jemné slečinky 😉.

Veľké plus patrí aj charakterom hlavných hrdinov. Rozdielne povahy, ktoré však museli spojiť sily a vytvoriť pomyslený tím. Krátke zhrnutie - kto je kto - nájdete aj na vnútornej strane prebalu knihy.

Teraz ale poďme k tomu mínusu, kvôli ktorému som strhla celú hviezdičku. Hlavné postavy, na môj vkus až príliš často, každú chvíľu rozoberajú možné scenáre udalostí a postupne ich menia. Zakaždým keď som sa ku knihe po čase vrátila som mala trošku chaos a trvalo mi niekoľko strán, než som sa opäť zorientovala v tom, ktorá teória (scenár) je len domnienkou hrdinu a ktorá rieši aj fakty. Neviem, či zavážilo to, že som knihu čítala dlhšie a na viackrát 🤷‍♀, každopádne je to príčina, že som si knihu neužila na sto percent.

Celkovo príbeh hodnotím pozitívne a určite siahnem aj po pokračovaní. Predtým si však určite dám pauzu a Červenáka si dám, opäť raz  keď príde chuť na niečo drsnejšie 😜.

4⭐/5⭐