Mŕtva v lodenici - Agatha Christie

04.05.2022

Keď sa z hry stane tragédia... Výborná detektívka 👍.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 192        Väzba: pevná        Žáner: detektívka


V sídle Nasse House sa chystá veľká letná slávnosť plná rôznych atrakcií a hier. Organizátormi sú majitelia sídla, manželia Stubbsovci, ktorí sa okrem iného rozhodnú usporiadať aj hru na vraždu. Keďže chcú, aby bola do detailu premyslená, rozhodnú sa požiadať o pomoc slávnu spisovateľku detektívok Ariadne Oliverovú. Tá sa do hry pustí s oduševnením sebe vlastným ale postupne, ako sa slávnosť čoraz viac blíži, začína mať pocit, že niečo nie je s kostolným poriadkom. Znepokojená si preto zavolá na pomoc Hercula Poirota, aby sa spolu s ňou pokúsil zistiť, čo sa v sídle deje. Ani jeden z nich však nedokáže zabrániť tomu, čo sa napokon udeje. Dievča, ktoré malo hrať zavraždenú obeť sa aj naozaj stane obeťou vraždy. Navyše, niekedy v rovnakom čase zmizne mladá pani Stubbsová a Hercule Poirot sa tak ocitá pred naozaj zamotaným prípadom, ktorý mu dá poriadne zabrať.

Mám rada keď autor do svojho diela vloží kúsok seba. Napríklad, pri písaní tohto príbehu sa Agatha Christie inšpirovala svojim dovolenkovým sídlom Greenway house v Devone. Je takmer identické ako to v detektívke - majestátny gregoriánsky dom, romantická zalesnená záhrada s množstvom zaujímavých detailov, blízkosť rieky a aj lodenica (naše miesto činu 😉). Blízko Agathinho pozemku bol dokonca aj mládežnícky penzión/ubytovňa, presne ako v príbehu. Atmosféra prostredia je tak silno hmatateľná, že by ste si aj bez týchto informácií museli pomyslieť, že to miesto má jednoducho čaro ❤️.

Poďme ale k samotnej zápletke, ktorá ako správne tušíte, bola skutočne do detailu premyslená 👌. Nad prípadom si okrem vyšetrovateľov lámal hlavu aj samotný a večne neomylný detektív Hercule Poirot, čo bolo pre zmenu príjemným osviežením 😀. Autorka si z neho, tak povediac, vystrelila, keď ho nechala trochu dlhšie tápať v tme.

"Jeho, Hercula Poirota, zavolali, aby pomohol predísť vražde, a on neuspel. Stala sa. Ešte ponižujúcejšie je, že stále nemá predstavu o tom, čo sa v skutočnosti prihodilo. Aké potupné. Jeho ego utrpelo nepekný úder - dokonca aj fúzy mu ovisli."

Fanúšikovia budú určite poznať aj postavu spisovateľky Ariadne Oliverovej. Ja osobne mám rada jej "hlášky", charakter a neustále sa meniaci účes. Tešiť sa môžete aj na záverečné odhalenie, kedy do poslednej chvíle netušíte, kto je vrah a aký mal motív. Veľké zamotané klbko sa rozmotá a odhalí príbeh, ktorý napriek množstvu uzlov nakoniec vyznie v celku realisticky. Ja som zase skončila na falošnej stope 🤷‍♀️😅.

Na záver mi nedá nespomenúť ešte jeden zaujímavý fakt. Predstavte si, že v tejto knihe sa nachádzajú slová, ktoré si Agatha Christie nechala po smrti napísať na svoj náhrobok: "Spánok po ťažkej práci, prístav po rozbúrených moriach. Mier po vojne, smrť po živote, to je veľké potešenie." 

Skutočne výborná detektívka, bez zbytočností okolo ❤️

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ❤️.

5⭐/5⭐