Motýľ a husle - Kristy Cambronová

11.10.2019
"Záhadný obraz vdýchne nádej a krásu do najtemnejších kútov Osvienčimu a do jedného z najosamelejších sŕdc na Manhattane."
"Záhadný obraz vdýchne nádej a krásu do najtemnejších kútov Osvienčimu a do jedného z najosamelejších sŕdc na Manhattane."

Veľmi príjemná kniha o druhých šanciach a hľadaní stratených nádejí.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2019        Väzba: pevná        Počet strán: 402        Žáner: román


Sera Jamesová pred dvoma rokmi prišla o lásku aj všetky svoje sny. Aby mohla zabudnúť, zamerala svoj záujem na umenie a jeden konkrétny záhadný obraz, ktorý videla v detstve. Ide o maľbu mladej huslistky s prenikavo modrými očami. Rozhodla sa, že o ňom musí zistiť viac. Počas jeho hľadania sa spoznáva s Williamom Hanoverom, vnukom bohatého magnáta, a spoločne prichádzajú na kĺb tajomstvu, ktoré obraz skrýva. Pomaličky sa im pred očami odhaľuje dramatický osud huslistky.

Adele von Bronová, obľúbená huslistka rakúskej aristokracie a dcéra vysokopostaveného predstaviteľa Tretej ríše, sa nedokáže len tak pozerať na hrôzy vojny. Začne s pašovaním Židov z Viedne. To ju však pripraví takmer o všetko a sama skončí za múrmi ostnatého drôtu.

Príbeh odhaľujúci krásu aj na takých miestach, kde by to človek nikdy nečakal.

V knihe sa rozvíjajú dve dejové linky (minulosť a súčasnosť), ktoré sa dokonale striedajú a vzájomne spájajú cez tajomný obraz. V jednej je hlavnou hrdinkou Sera a v druhej Adele. Každá niečo hľadá, každá potrebuje svetlo, nádej a vieru. Ako píše sama autorka na konci knihy - príbeh je o svetle aj na tých najtemnejších miestach. A presne to je na tejto knihe také výnimočné.

Priznávam, že neviem kedy naposledy (a či vôbec) som čítala nejakú knihu z prostredia holokaustu. Tejto téme sa vyhýbam pre krutosti, ktoré (žiaľ) vôbec nie sú výplodom fantázie autorov, ale trdou pravdou. Pri čítaní takých príbehov mi totiž zviera žalúdok, srdce a potom mám zlý pocit z celého sveta. V tomto prípade to však bolo úplne inak.

Autorka síce, samozrejme, spomína hrôzy v Osvienčime, ale nezachádza do detailov, takže čítanie je o niečo ľahšie ako pri iných knihách z tohto prostredia. Navyše, príbeh je o nádeji a o láske, ktorá v našich srdciach pretrváva a je nezlomná. Ako som už spomínala vyššie, práve to robí túto knihu výnimočnú a jedinečnú. Namiesto strachu vám do srdca vleje nádej.

Jediné, čo musím spomenúť, prečo som aj strhla pol hviezdičky, sú preklepy. Trošku ma to rušilo ale, našťastie, nepokazilo celkový dojem z knihy. Rozhodne odporúčam.

Knižku si môžete zakúpiť na: https://bit.ly/30KRF7P

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

4,5⭐/5⭐