Moje šialené nápady - Bernardo Zannoni

23.04.2024

Máte chuť na nejaké neobyčajné čítanie? Moje šialené nápady je divoký a zvláštny príbeh, ktorý sa rýchlo číta a každý si v ňom môže nájsť to svoje 😉. 


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2024        Počet strán: 224        Väzba: brožovaná        Preklad: Mária Štefánková        Žáner: spoločenský román 


Archy je kuna, ktorá prišla na svet niekedy v zime. Otca mu zabili a matka zostala na neho a jeho súrodencov úplne sama. Archy ešte poriadne ani nevidel svet okolo ich nory a už je svedkom toho, čo znamená prežiť. V tejto knihe zvieratá rozprávajú a jedia z tanierov ako ľudia, ale naďalej zostávajú zvieratami ovplyvnenými inštinktom a základným pravidlom v celej prírode: silnejší vyhráva. 

Už pred čítaním som tušila, že toto nebude obyčajná kniha, čo je zrejme jasné, keďže hlavným hrdinom je zviera – kuna 😅. Napriek tomu som však očakávala skôr niečo jemnejšie (veď tá nádherná obálka je ako vystrihnutá z rozprávky 😍). Príbeh bol však všelijaký, len nie jemný... Musíte sa pripraviť na krutosti prírody, v ktorej prežijú len zdraví a silní jedinci a kde nevládne žiadne dobro a zlo ale hlad a silné inštinkty.  

"Takto účinkuje hlad. Zúži svet na jedinú potrebu. Neexistuje milosrdenstvo ani láska, strach, bolesť či hanba; neexistuje nič pri tejto slepej potrebe: prežiť, jesť."

Spočiatku som Archyho (kunu) brala ako človeka, ale hneď po pár stranách mi došlo, že to tak nepôjde. Bol divoké zviera, aj napriek tomu, že jedol z tanierov, neskôr čítal a pestoval zeleninu. Prepájalo sa v ňom ľudské so zvieracím, čo je vlastne charakteristické pre celú knihu. Smutná ukážka toho, že mnoho zvieracieho sa skrýva aj v ľuďoch a často sa chovajú rovnako nemilosrdne a pudovo.

Výrazne sa tu objavuje aj prvok Boha, aj keď v takom čudnom ponímaní. Mala som dojem, že autor chcel zvieratám ukázať typicky ľudskú črtu - vieru v niečo vyššie. Sústredíme sa na pochopenie jedinej pravdy platnej pre každého rovnako – všetci raz zomrieme. S touto informáciou je Archy konfrontovaný ako zviera a svoju trpkú, pominuteľnú existenciu nevie dostatočne stráviť... 

"Ten, čo ma hľadá, vie, kde som, ale baví sa a čaká. Je to smrť, viem, ale mňa len tak ľahko nedostane. Chcem nejaký dôvod, prečo zomrieť."

Kniha sa čítala veľmi rýchlo a ľahko (aj keď niektoré scény som mala nepríjemnú hrču v hrdle alebo zvláštnu ťažobu). Vôbec som však necítila, že ide o debut. Text bol prepletený peknými prirovnaniami, ktoré miestami oslavovali krásu prírody a miestami odhaľovali jej krutosť. Dialógy aj opisy boli nesmierne autentické a živé. Mnohé myšlienky pôsobili zaujímavo. Celý čas som však čakala, že prídeme do bodu, ktorý by mi odhalil viac z toho, čo týmto príbehom chcel autor naozaj povedať. Veľmi by som to chcela vedieť 😀. Každopádne, z príbehu som si vzala to svoje a som rada, že som mala možnosť si túto zvláštnosť prečítať. 

Aj vy si v tejto knihe môžete nájsť vlastný skrytý význam. Ak máte radi surové príbehy, ktoré vedia prekvapiť; ak máte chuť na niečo iné a neobyčajné; ak túžite pohľadať v myšlienkach hĺbku, určite skúste Moje šialené nápady. Bude to divoký zážitok 😉.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

4⭐/5⭐