Miznúce dievčatá - Lisa Reganová

18.10.2021

Prvá časť novej kriminálnej série. 


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2021        Počet strán: 368        Väzba: pevná        Žáner: detektívka/krimi


V zastrčenom americkom mestečku zmizne mladučká Isabelle Colemanová. Hoci sa spustí pátranie, nájde sa len jej telefón. O niečo neskôr sa však v meste objaví dievča, ktoré pred rokom uniesli. Je traumatizovaná a nereaguje na okolitý svet. Detektívka Josie, ktorú práve suspendovali, neváha a na vlastnú päsť sa púšťa do pátrania po stratenej Isabelle. Je presvedčená, že prípady stratených dievčat spolu súvisia ale jediná stopa, ktorá ju vedie vpred je záhadné meno Ramona. Josie sa však nevzdáva a púšťa sa do náročnej úlohy - nájsť Isabelle a odhaliť tajomstvo, ktoré sa za jej zmiznutím skrýva.

Na Miznúce dievčatá som sa tešila už dlhšie. Knihu som si pomyslene zaradila medzi najočakávanejšie krimi jesene. Okrem pútavej, na pohľad tajomne pochmúrnej obálky, ktorá akoby umocňovala atmosféru knihy ma zaujala aj anotácia. Z tej som vedela, že hlavná hrdinka, detektívka Josie je suspendovaná a vrhá sa do prípadu na vlastnú päsť. Nič nové v tomto žánri a mám to aj celkom rada 👍. Žiaľ, nečakala som, že tento fakt nám autorka bude vysvetľovať a objasňovať celú prvú polovicu knihy🙈. Mala som pocit, že neprečítam stranu bez toho aby to tam nebolo spomenuté, či už okrajovo alebo priamo. Natoľko ma to rozladilo, že som už potom hlavnej hrdinke akosi nevedela prísť na chuť.

Dej a zápletka knihy je niečo čo by som pokladala za najväčšie plus. Naozaj pekne zamotané, koncu aj napínavé a akčné👍. Rozhodne je to ťahák a ak sa do prípadu bezhlavo pustíte, tak ako to spravila Josie, určite sa od knihy nebudete vedieť odtrhnúť😉. Očakávajte v skutku originálny prípad, ktorý vás nenechá chladnými. Plusom sú určite aj krátke kapitoly, končiace v tom najlepšom 😱.

Keďže ide o prvú časť detektívnej série, s Josie sa budeme stretávať aj v nasledujúcich častiach. Už teraz sme sa však o jej súkromí dozvedeli akosi priveľa. O jej mužoch, o jej detstve, o jej strachoch aj radostiach. Pre niekoho by to mohlo byť o to zaujímavejšie čítanie, mne však všetko prišlo ako typické klišé (samozrejme, nebudem vymenovávať, aby som vám nepokazila zážitok z čítania). 

Naopak, oceňujem vedľajšie postavy, z ktorých ma jedna zaujala až natoľko, že by som si ďalšie časti pokojne prečítala iba kvôli nej 😀. Tí, čo ste čítali, určite budete vedieť o kom je reč. Oceňujem hlavne ako nenápadne nám autorka predostrela zaujímavú a charizmatickú osobnosť, ktorá nás pravdepodobne bude sprevádzať aj naďalej a jej charakter sa tak bude vyvíjať a odhaľovať. Na rozdiel od Josie, ide o hrdinu, ktorí sa nám ešte neukázal v celej svojej "kráse" a jeho tajomnosť sa tak stáva ťahačom mojej zvedavosti ❤️.

Celkovo by som z môjho pohľadu označila Miznúce dievčatá za celkom zaujímavú detektívku. Žiaľ, antipatia voči hlavnej hrdinke mi pokazila zážitok z čítania a tak ju musím hodnotiť priemerne. Ešte šťastie, že sympatie k hlavným hrdinom príbehov si každý vytvára sám. Každopádne, zrejme s veľkou pravdepodobnosťou siahnem aj po druhej časti, aby mala Josie šancu napraviť si u mňa svoju reputáciu 😀. 

Za knižku srdečne ďakujem vydavateľstvu Grada.

3⭐/5⭐