Melmoth - Sarah Perryová

13.12.2019

Žiaľ, nechala som sa zlákať nádhernou obálkou a tajomným názvom 🤷‍♀.


Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2019        Počet strán: 288        Väzba: pevná        Žáner: fantasy


Helen Franklinová sa utápa v hriechu svojej minulosti. Pred rokmi spáchala niečo, čo ju neustále hryzie a prenasleduje. Aby aspoň čiastočne prekryla svoje chyby - žije v ústraní a odopiera si všetko pekné.

Do rúk sa jej však dostane záhadný dokument o čiernych svedectvách. O ľuďoch, ktorých sleduje Melmoth - mĺkva osamelá žena v čiernom. Mýtická bytosť vidiaca všetky vaše hriechy. Helen sa od dokumentu nedokáže odtrhnúť a pomaličky zisťuje, že sa tiež bude musieť čoskoro rozhodnúť ako so svojou minulosťou naloží. Podľahne aj ona Melmoth?

Námet knihy ma spočiatku zaujal. Urobila som však chybu, že som si najskôr neprečítala zopár strán. Keď som už knižku mala doma, dala som jej šancu napriek tomu, že hneď na začiatku ma autorkin štýl písania veľmi neoslovil.

Kniha nie je rozdelená na skutočné kapitoly (len na tri väčšie celky/časti). Autorka navyše píše poeticky, popisne, takže som mala pocit, že dejovo neustále stojíme na jednom mieste a príbeh sa nikam nehýbe. Hoci sa o knihe píše, že je temná a gotická - ja som do prežitia ponurej atmosféry potrebovala viac a autorka ma svojim štýlom nepresvedčila. Necítila som strach a ani rešpekt pred tajomnou Melmoth.

Aj pod prebalom je knižka naozaj krásna 👍
Aj pod prebalom je knižka naozaj krásna 👍

Okrem štýlu, akým je kniha písaná, mi nesadli ani postavy. Ich správanie bolo často nelogické, zvláštne a povedzme si pravdu - životné príbehy svedkov, ktorí videli Melmoth, boli dosť nudné 🙈. Bolo to ako čítať beletrizované životopisy (narodil som sa ..., môj otec bol ..., atď.).

Knihu som napriek všetkým spomenutým negatívam nezavrhovala. Naozaj sa mi páčil námet a nápad s tajomnou Melmoth a neustále som čakala, kedy sa konečne o nej dozviem viac. Žiaľ, nedozvedela som sa 😕. A hoci sa mi posledná tretina knihy čítala najlepšie (bola pre mňa najzaujímavejšia) v konečnom dôsledku som ostala sklamaná.

V anotácii sa spomína, že kniha poukazuje na zložitosť morálky. Áno, v určitom smere bol príbeh v niečom obohacujúci - poukazuje na silu nášho svedomia. Na to, ako sa človek vie alebo nevie vyrovnať s minulosťou. Na to, čo je ešte v spoločnosti prijateľné, a čo už nie. Všetky pozitíva však v mojom prípade prekryli negatíva a túto knižku by som s čistým svedomím (keď už je o ňom reč ☺) nemohla odporučiť.

2,9⭐/5⭐