Medzi dvoma kráľovstvami - Suleika Jaouad

01.11.2021

Kniha, ktorá hovorí sama za seba. Vynikajúca ❤️. 


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2021        Počet strán: 416        Väzba: pevná         Žáner: skutočný príbeh


Keď ste chorý, máte len jedno želanie. Byť zdravý. Keď vyzdraviete, dostanete to jediné, po čom ste túžili a odrazu neviete ako ďalej. To je v skratke príbeh Suleiky, ktorú v mladom veku nepríjemne prekvapila zákerná leukémia. A hoci si prešla naozaj desivým a ťažkým obdobím choroby a uzdravovania, obdobie potom ju prekvapilo možno ešte viac.

Skutočné príbehy nepatrili k žánru, po ktorom by pišťalo moje srdce. Zväčša som sa obávala, že zaťažia moju už bez tak pesimistickú dušu a zbytočne vo mne vyvolajú smútok. V poslednej dobe som však práve takýmto príbehom podľahla. Nie, nie sú pesimistické (aj keď to na prvý pohľad tak vyzerá) a pesimistické nebolo ani Medzi dvoma kráľovstvami. Medzi kráľovstvom chorých a kráľovstvom zdravých. Presne niekde medzi totiž Suleika uviazla a bolo zaujímavé a povzbudzujúce sledovať jej cestu za svojou novou podstatou, svojím novým ja.

"Posledných tisícpäťsto dní som neúnavne sledovala jediný cieľ: aby som prežila. Teraz, keď sa mi to podarilo, si začínam uvedomovať, že neviem ako mám žiť."

Kniha je rozdelená na dve časti. V prvej nás autorka oboznamuje s tým ako sa všetko začalo, ako prebiehala choroba a ako s ňou bojovala písaním. Následne plynulo prechádzame do druhej časti, kde sa Suleika rozhodne pre razantný krok - cestu naprieč Amerikou za ľuďmi, ktorí jej písali, keď na tom bola najhoršie. 

V prvom rade musím vysloviť môj obrovský obdiv voči autorke, ktorá mala toľko odvahy dať všetko svoje súkromie na papier a do knihy určenej širokej verejnosti. Ide o skutočne intímnu spoveď, v ktorej odkrýva naozaj všetko. Okrem toho, čo ostáva väčšinou skryté, až po obavy, s ktorými by sme nemali byť nikdy sami. Áno, občas som mala pri čítaní ťažko na srdci ale kniha má vcelku rýchle tempo a pútavý štýl, takže ani nebudete vedieť ako a už budete mať polovicu za sebou. Oceňujem, že nás Suleika nezahltila ťažkými úvahami ale išla priamo k veci. Jej slová koniec koncov hovorili za všetko aj bez dlhých popisov.

Okrem emocionálnej stránky knihy mi nedalo nevšimnúť si aj tú odbornú a poučnú. Človek si len tak pre nič za nič neštuduje informácie o rakovine alebo chemoterapiách. Množstvo informácií z príbehu bolo pre mňa absolútne nových (zo zdravotného hľadiska). Sama Suleika priznáva, že netušila, čo ju pri slove chemoterapia alebo leukémia čaká a mnohé si musela chtiac nechtiac doslova vygoogliť.

"Keď prekonáte niečo, čo sa vo všeobecnosti považuje za neprekonateľné, získate výhody uvedené v hlavných bodoch - život a čas. No až keď je po všetkom, uvedomíte si, že ste ich nedostali zadarmo."

Ak to mám zhrnúť, túto knihu môžem pokojne odporúčať naozaj každému. Každý si tam nájde svoj kúsok, pretože všetci máme svoje problémy (väčšie, menšie) a nikdy nevieme čo nám osud prinesie a aké stopy na nás zanechá. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.

5⭐/5⭐