Meč a srdce - Nora Baráthová

07.12.2023

Netradičný historický román z prostredia Kežmarku v 15. storočí.


Vydavateľstvo: Jadro         Rok vydania: 2023        Počet strán: 224        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Píše sa rok Pána 1433 a k bránam slobodného kráľovského mesta Kežmarku sa blížia husiti. Vrchnosť sa neobvyklým spôsobom rozhodne husitské plienenie využiť vo svoj prospech, čo však nesmierne nahnevá "konkurenčné" mesto Levoča. Nenávisť medzi mestami sa prehĺbi a spôsobí nemalé problémy. Do toho všetkého sa začnú diať zmeny aj na pôde cirkvi. Čo spôsobí prenikanie reformačných myšlienok Martina Luthera? A akú úlohu vo všetko zohrá láska?

Rada by som vedela, ako na vás na prvý dojem pôsobí obálka knihy? Čo by ste od nej očakávali? Aký príbeh? Romantiku? Asi by ste boli veľmi sklamaný 😆. Meč a srdce je historický román z pera uznávanej historičky Nory Baráthovej, ktorý sa opiera o množstvo historických faktov. Dozviete sa ako fungovalo stredoveké mesto. Čo robili jeho ľudia, remeselníci, obchodníci, či kat? Ako vznikali cechy alebo v čo ľudia verili a snažili sa dodržiavať? Dobovú atmosféru cítiť už od prvej strany aj v dialógoch postáv, ktoré vyznievajú autenticky a odrážajú vtedajšiu mentalitu. Zaujímavý je aj humor, ktorý autorka použila.

Ak by sme v príbehu hľadali hlavného hrdinu, povedala by som, že je ním mesto Kežmarok. Všetko sa krúti okolo neho a spoznávame jeho históriu naprieč celým storočím. Osudy jednotlivcov sa odohrávajú skôr na pozadí. Kat a richtárova žena alebo dvaja zaľúbenci zo znepriatelených miest. Mrzí ma, že autorka im nevenovala viac pozornosti, nerozvinula ich povahy alebo emócie. Naopak, skôr sa snažila využiť každú príležitosť oboznámiť čitateľa s nejakými dobovými súvislosťami, faktami alebo legendami. Hoci boli tieto informácie zaujímavé, žiaľ, z mojej strany boli výrazne na úkor príbehu, ktorý potom vyznieval suchopárne.

Bavilo ma sledovať ako sa vyhrocovala nenávisť medzi mestami Kežmarok a Levoča. Ako tento spor ovplyvňoval obyvateľov spomínaných miest. Pozoruhodné bolo aj prenikanie Lutherovho učenia do cirkvi. Reakcie vrchnosti aj obyčajných ľudí. Záver však nijako výrazne neovplyvnil môj celkový dojem z knihy, kde mi skrátka od začiatku chýbalo viac šťavy v podobe hlbšieho prežívania postáv. 

Meč a srdce teda nie je tradičný historický román, kde sa rozvíjajú postavy a ich osudy. Ide skôr o knihu pre "fajnšmekrov" do histórie okolo miest Kežmarok a Levoča. Ak sa chcete dozvedieť niečo z ich minulosti zaujímavejšou formou, táto kniha by pre vás mohla byť dobrou voľbou 😉.

PS: pochváliť musím parádne dobové ilustrácie vo vnútri knihy 👍

Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem vydavateľstvu Jadro a Patrícii, ktorá mi knižku poslala.

3⭐/5⭐