Malé ženy - Louisa May Alcott

14.01.2020

Klasika, ktorá ma naozaj zaujala. Som rada, že som si ju konečne prečítala.


Vydavateľstvo: Slovart        Rok vydania: 2019        Väzba: pevná        Počet strán: 304        Žáner: svetová klasika


Malé ženy je príbeh štyroch dospievajúcich sestier. Hoci je každá úplne iná, vedia si k sebe nájsť cestu a sú nerozlučnou štvoricou. Táto poetická knižka je plná ich každodenných radostí, hier, trápení aj starostí. Otca majú vo vojne a spolu s matkou nežijú v práve najpriaznivejších finančných podmienkach. Napriek tomu sa však snažia svoj život žiť naplno. Často aj napriek problémom, ktoré život prinása.

Mňa osobne celkom milo prekvapili hry, tajomstvá alebo rituály dievčat, ktorými si obohacovali svoje všedné dni. Bonusom bol morálny alebo poučný podtón. Matka dievčat perfektne vedela reagovať na ich vrtochy a rozdielne povahy. Výchovu brala vážne a jej láska k deťom bola cítiť z každého jej slova a činu. Myslím, že hoci hlavnými hrdinkami sú dievčatá, ja som si najviac obľúbila práve ich matku (zrejme to bude tým, že už som tiež matka☺).

Hoci sa mi kniha naozaj páčila, nebola to tak úplne moja šálka kávy☕. Množstvo hier, ktoré si v príbehu dievčatá vymýšľali bolo zaujímavých, niektoré ma však až tak neoslovili a čítane o nich ma trošku nudilo. Našťastie, vždy prišiel moment, kedy sa opäť niečo udialo a mňa to naspäť vtiahlo do deja.

Viem, že príbeh štyroch sestier sa touto knižkou nekončí. Osobne sa neskutočne teším na nové filmové spracovanie 🎞 (koncom januára bude u nás premiéra) a keďže už z ukážky som zistila, ako sa niektoré vzťahy hrdinov budú vyvíjať, pravdepodobne po knižnom pokračovaní už nesiahnem (akosi sa nedokážem donútiť čítať knihy, o ktorých viem ako skončia🤷‍♀).

Prekvapením bola pre mňa poznámka o autorke. Opäť romantické dielo, kde láska hrá prvé husle a autorka sa nikdy nevydala 😆.

Knižku môžem len a len odporúčať všetkým mladým aj starším dievčatám. Je to príjemné dielo, ktoré má čo povedať aj v dnešnej dobe.

PS: nedá mi opäť nepochváliť aj fakt nádherné spracovanie. Táto nová séria klasických príbehov od Slovartu je skutočne krásne elegantná. Mrzia ma len tie chyby, ktoré som najmä v prvej polovici knihy celkom dosť vnímala.

4⭐/5⭐