Mačka medzi holubmi - Agatha Christie

28.08.2020
Opäť veľmi vydarený detektívny príbeh z pera Agathy Christie ❤.

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2020        Počet strán: 208        Väzba: pevná        Žáner: detektívka

Na Blízkom východe, v štáte Rabat sa blíži k prevratu. Princ Ali Júsuf sa cíti ohrozený a tak zverí svoje vzácne rodinné drahokamy priateľovi pilotovi Bobovi, s prosbou, aby zariadil ich prevoz do Anglicka. Bob sa ocitne pred ťažkou úlohou a pokúsi sa sľub dodržať. Neskôr na to dôjde na prestížnej dievčenskej internátnej škole k vražde učiteľky. Keď následne vrah udrie znova, študentka Julia Upjohnová to nevydrží a v strachu o svoj vlastný život, zájde za detektívom Herculom Poirotom, aby ho požiadala o pomoc.

Ako to už býva v mnohých knihách od A. Christie, na prvých stranách sa na vás vyvalí množstvo postáv a mien 😀. Netreba však "hádzať flintu do žita", vôbec si ich nemusíte hneď pamätať. V postavách som sa totiž veľmi rýchlo zorientovala aj v nasledujúcich kapitolách a nemusela som sa na ne ani nijako obzvlášť sústrediť. Píšem to preto, lebo začiatok plný mien by mohol niekoho odradiť a to by bola veľká škoda. Tento Poirotov prípad ma neskutočne bavil a rozhodne stojí za prečítanie. 

Autorka nám na väčšine strán predkladá udalosti odohrávajúce sa na dievčenskej internátnej škole. Musím uznať, že na nečakanú vraždu je to naozaj skvelé miesto. Podozrivými sa to tam len tak hmýri 🙈.

Detektív Poirot nastupuje na scénu až v poslednej tretine, ale vôbec to nepokladám za mínus. Naopak, je to super efekt, keď sa zrazu objaví na mieste činu a okamžite odhalí to, čo iní nevidia 👌. 

Páčilo sa mi aj to, že nás autorka neťahá po slepých uličkách a nezdržuje sa zbytočnosťami. Dej mal rýchly spád, zopár prekvapivých momentov a pekne premyslenú zápletku. Koniec uspokojil moju zvedavosť (vraha som neuhádla) a ja som ostala nad mieru spokojná 👍❤. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ. Vďaka, že nám "Agátku" vydávate ❤. 

PS: tieto výročné obálky (100 rokov príbehov Agathy Christie) sú neskutočná krása 😍. 

 5⭐/5⭐