Les miznúcich hviezd - Kristin Harmelová

22.10.2022

Emotívna kniha z vojnového obdobia. A hoci je takých celkom dosť, táto sa v niečom trochu odlišuje 😉. 


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2022        Počet strán: 384        Väzba: pevná         Preklad: Barbora Al Zafari          Žáner: historický román


Jona vyrastala v divočine lesov na pomedzí Poľska a Bieloruska. Po smrti starej ženy, ktorá ju uniesla a vychovala sa ocitá v divočine úplne sama, odkázaná len na svoje schopnosti a prírodu. Jej samotu však jedného dňa naruší malá skupinka Židov utekajúcich pred nacistami. Jona sa odrazu dozvedá, čo sa deje vo svete a prisľúbi im pomoc. Naučí ich žiť v súlade s lesom tak, aby nehladovali a aby sa stali neviditeľnými. Lenže s ľuďmi prichádzajú aj city, ktoré Jona dovtedy nepoznala. 

Hneď od prvých strán mi bolo jasné, že toto nebude taká typická kniha z vojnového obdobia. Zasiahol ma náznak magického realizmu a nadprirodzena, ktoré pekne hralo s divokým prostredím lesa. Život v harmónii s prírodou si priam žiadal niečo magické. Najviac mágie sa však odohrávalo zväčša len na začiatku. Postupne sme sa viac a viac ponorili do reality krutej vojny, ktorá donútila nevinných utekať v ústrety neznámu. Čo sa však nieslo úplne celým príbehom, bolo tzv. "duchovno" v rôznych podobách. Autorka nás cez postavy oboznámila so židovskou vierou, ich zvykmi. Otvorila aj otázku, kde v časoch vojny hľadať silu ísť ďalej. O zaujímavé myšlienky nebola núdza 👍.

"Neboj sa klásť svoje otázky. No musíš si vždy byť istá, že tvoje srdce je pripravené prijať na ne odpovede."

Na knihe ma veľmi zaujal život v lese. Zbieranie byliniek, bobúľ, húb, lovenie rýb či stavanie si prístreškov. Ľudia sa museli naučiť prežiť z darov prírody a zároveň vedieť odolať jej neľútostnej sile, napríklad v zimných mesiacoch. K úplnej dokonalosti v tomto smere tam však predsa len ešte niečo chýbalo. Šmrnc, šťava. Ako dej napredoval, začala som sa sústrediť skôr na emócie, postavy a ich tiene minulosti. Chytila ma zvedavosť a ja som chcela vedieť čo bude ďalej.

"No les nerobil rozdiely v rase, v pohlaví ani v náboženstve. Usmieval sa i mračil na každého rovnako, niekedy poskytoval ochranu, inokedy bol hrozbou."

Keďže ide o román z obdobia druhej svetovej, čitateľ musí byť pripravený na ťažké osudy, krutosti vojny a silné emócie. Nebude všetko ružové, lebo ani v skutočnosti nebolo... Jona predstavovala postavu s čistým nedotknutým srdcom, ktoré odrazu zasiahlo zlo z vonku. Zničená si otvára srdce pre trpiacich. V spojení s jej minulosťou si tak naloží na plecia skutočne ťažké bremeno. Jej postavu som si obľúbila a naozaj ma  zaujímalo ako sa jej osud vyvinie.

Môj zážitok z čítania však výrazne ovplyvnil fakt, že niektorým veciam som neuverila. Chýbala mi nenútenosť, väčšia uveriteľnosť. Síce sa od mnohých scén nedalo odtrhnúť, boli aj také, ktoré mi prišli zbytočné (opakujúce sa rozpravy o citoch).  

Záver ma trochu zarazil, ale ak malo ísť o prekvapenie, účel bol splnený 😀. Na konci knihy ma ešte čakala celkom rozsiahla poznámka autorky, objasňujúca niektoré skutočnosti späté s príbehom - inšpiráciu skutočnými skupinami ukrývajúcich sa Židov a mnohé iné. Takéto "behind the scenes" knihy ja naozaj môžem. Príbeh akoby odrazu dostal nový rozmer. Skrz to som rada, že som si toto dielo mohla prečítať ❤️.

Ak obľubujete "tak trochu iné knihy" z obdobia druhej svetovej vojny, táto môže byť dobrou voľbou na nenáročné čítanie. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri. 

3,8⭐/5⭐