Kriminálne príbehy z čias nedávnych - Jaromír Slušný

21.09.2019
"Najznámejšie prípady, ktoré otriasli Československom."
"Najznámejšie prípady, ktoré otriasli Československom."

Skutočné trestné činy v beletrizovanej podobe - tak by som v skratke charakterizovala túto knihu.


Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2019        Väzba: pevná        Počet strán: 224        Žáner: náučná literatúra


Kniha obsahuje celkom slušné množstvo krátkych kriminálnych príbehov, založených na skutočných udalostiach. Ide o reálne prípady, trestné činy, uskutočnené na našom území v minulom storočí, alebo ako sa píše v názve - v časoch nedávnych.

Hlavnými témami príbehov sú zväšča vraždy, krádeže, ale aj pašovanie, tunelovanie a podobne. Myslím, že z pohľadu kriminálnej histórie našej krajiny ide o zaujímavé čítanie 👍.

Nemusíte sa báť žiadnych odborných výrazov, príbehy sú naozaj písané čitateľsky pútavo ako poviedky. Autor dokonca na odľahčenie atmosféry používa svojský jazyk - jednoduchý, miestami humorný a sarkastický. Osobne mi však práve toto pri knižke trošku prekážalo. Najmä v prípadoch vrážd som nadobúdala pocit, že autor čin opisuje veľmi ľahkovážne, bez rešpektu a ohľadu na to, že išlo o skutočné osoby. Nazvať detskú obeť činu "deckom" (hoci aj okrajovo) je trošku smutné 😕 (alebo som iba prehnane citlivá? 🤔) V iných prípadoch mi však, naopak, prišli autorove poznámky humorné a trefné. Možno postačilo trestné činy trochu vyselektovať a pri vraždách ostať vážnejší 🤷‍♀.

Ako veľké plus hodnotím krátky predslov pred každým príbehom. V tomto predslove sa autor zamýšľa nad príčinou daného trestného činu, poukazuje na jeho dôsledky alebo zvýrazňuje pokrivené myslenie páchateľa. Príležitosť nerobí len zlodeja, ale aj vraha.

"Pán Vilo sa k peniazom správal s úctou. Manželke v ten istý deň poslal len päť stovák a všetko, čo mu zostalo, istotne kvôli tomu, aby sa peniazom nič zlé po ceste nestalo, si strčil do vrecka. S peniazmi treba opatrne! A pán Vilo to rešpektoval. Vždy platil len vtedy, keď to bolo nutné. Ak nie, radšej sa stratil už pred platením ..."

Priznám sa, že hoci som už čítala čo-to podobného charakteru, ešte stále ma zarážalo aké nezmyselné dôvody môžu mať vrahovia, aké prirodzené je pre niekoho kradnúť alebo ako ľahko sa z celkom slušného človeka stane zver. A to, akou mocnou metlou ľudstva je alkohol, už asi ani netreba spomínať. Zopár prípadov som už poznala alebo o nich minimálne započula, iné boli pre mňa úplne nové a to viac šokujúce 😱.

Knihu rozhodne nezavrhujem. Možno niekomu nebude prekážať autorov ľahší nadnesený štýl písania a dokáže si z tohto diela vziať viac. Príbehy sú určite zaujímavé a stoja za prečítanie.

PS: trošku som ostala v pomykove z názvu knihy. Niekde sa totiž píše namiesto "príbehy" prípady. Sama som mala v rukách exemplár ako vidíte na fotkách, stačí si však otvoriť google a vyhodí vám rôzne verzie 😃. Kde je pravda, netuším 🙈😂.

3,8⭐/5⭐