Kouzlo všité do šatů – Barbara Davisová

14.03.2023

Môj názor je, že každá kniha má svojho čitateľa. Táto ich má celé rady. Na mňa však veľký dojem neurobila 🤷‍♀️.


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 416        Väzba: pevná         Preklad: Diana Rykrová        Žáner: historický, romantický


Soline Rousselová je odborníčka na šťastné konce. V jej rodine sa celé generácie venujú výrobe svadobných šiat, do ktorých zapletajú kúzla zaisťujúce šťastné manželstvo. Vojna však všetko zmení a Soline sa nakoniec rozhodne uložiť spomienky do škatule a na všetko zabudnúť.

O niekoľko desiatok rokov neskôr sa Rory Grantová zmieta v nepriazni osudu. Svoj nepokoj v duši sa rozhodne riešiť tým, že sa pustí v ústrety svojmu snu – otvoriť si galériu. Náhodou narazí na vhodné miesto – dom, ktorý patrí Soline. V ňom nachádza škatuľu so svadobými šatami, ktoré v nej vzbudia zvedavosť po príbehu, ktorý sa za nimi skrýva. Rory a Soline zisťujú, že ich spája zvláštne puto a vzájomne sa snažia čeliť životným prekážkam a spomienkam z minulosti. 

Priznám sa, od knihy som mala veľmi veľké očakávania, čo zrejme nakoniec malo dopad na moje pocity pri čítaní. Videla som množstvo pozitívnych recenzií a bola som nabudená na magický príbeh s dvoma dejovými linkami, ktoré sa v určitom bode spoja v jednu. Námet výborný, plné silných myšlienok poukazujúc na nádej, lásku, silu začať odznova či schopnosť odpútať sa od minulosti. Páčilo sa mi aj nenútené zapojenie mágie, ženskej intuície, rodinných vzťahov (hlavne matka vs. dcéra), či viery v silu kúzla a šťastné konce. Avšak, na to, aby ma príbeh skutočne chytil za srdce to, prekvapivo, nestačilo 😞.

"Sny jsou jako vlny na moři, miláčku. Musíš si počkat na tu správnou, na tu, která volá tvý jméno. A když na takovou narazíš, musíš se prostě zebrat, vyrazit a svést se na ní."

Celkom ma rušili nelogické súvislosti (na čele s odlišným časom vo Francúzsku a Nemecku – prosím vás, ak máte niekto vedomosť, že bol počas 2.sv. vojny v týchto krajinách odlišný čas, opravte ma, až nie som stále v omyle). Aj postavy robili nelogické rozhodnutia, aspoň čo sa týka ich povahy, ktorá akoby sa menila z minúty na minútu. Chvíľu som osamelá stará pani skrývajúca sa pred svetom a o chvíľu už odvážna dáma odhaľujúca svoje najchúlostivejšie tajomstvá. Skrátka, chýbala mi uveriteľnosť. Nepresvedčilo ma to. Nechytila som sa na udicu, ktorú mi autorka hodila.

"Existuje zármutek silnější než smrt. Je to zármutek ze života, který nebyl prožitý naplno. Ne proto, že člověk nevědel, čo všechno mohl mít – ale právě proto, že to vědel. Až příliš pozdě si uvědomíš, že jsi to měla k dispozici – že jsi to měla přímo před nosem -, a i tak sis to nechala vyklouznout."

Chýbali mi aj zvraty a momenty prekvapenia. Celou knihou sme sa viezli na vlne predvídateľnosti a niektoré veci som odhadla až príliš rýchlo. Nenamietala by som ani keby bol rozsah o pár strán kratší. Časté vnútorné monológy, skákanie od podstaty k nepodstatným detailom, či repetetívne úseky, kde sme sa dozvedali o tom, čo sme už vedeli.

"...pořád je tu naděje. A naděje nás nestojí vůbec nic."

Všetko zachránila posledná tretina, ktorá aspoň čiastočne obohatila môj čitateľský zážitok a nakoniec som knihu zatvárala s pocitom, že veď to nebolo zlé, len to nebolo úplne najlepšie 😅. 

Hodnotím ako vkusný priemer, ktorý má veľký potenciál získať si srdcia čitateľov. Ak máte radi dojemné príbehy s kúskom mágie, poukazujúce na rodinné vzťahy, s množstvom pekných myšlienok a častých vnútorných monológov, v tejto knihe si určite prídete na svoje 😉.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

3,5 ⭐/5 ⭐️