Prvý deň v škôlke - Esther van den Bergová

29.04.2022

Každého drobca to čaká. U nás je téma škôlky práve v tomto období veľmi aktuálna. Náš, čoskoro škôlkar, ešte stále uprednostňuje knihy, kde sú hlavnými hrdinami zvieratká a tak bola táto kniha rozhodne vynikajúcou voľbou 😉👍. 


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2022        Počet strán: 32        Väzba: pevná        Vek. odporúčanie: 2,5 - 3+


Kamil je malý vtáčik, ktorý má zo škôlky trošku strach. Nevie čo ho tam čaká a či sa mu tam bude páčiť. Po tom ako sa rozlúči s mamičkou začína jeho prvý deň v škôlke. Okrem hrania sa, skákania po vonku, cvičenia či tvorivých činností sa s ostatnými detičkami aj naobeduje a dokonca bez problémov zvládne ísť aj na záchod. Kniha tak dodáva odvahu deťom, ktoré sa obávajú neznámeho.

Táto detská kniha na prvý pohľad zaujme ilustráciami a rozmerom. Ide o väčší formát, na ktorom obrázky lepšie vyniknú. Autorka a ilustrátorka v jednom je nám osobne už známa z jej predchádzajúcej knihy (ktorú nájdete na poslednej fotke😉) a tak už poznáme jej "chrobáčikovský štýl"😀, kde na obrázkoch môžete vidieť mnoho detailov, ktoré deti pobavia.

Krátky a stručný text čitateľa prevedie celým dňom v škôlke. Dieťa tak vidí, že sa nemusí ničoho báť a bez problémov môže použiť napríklad aj záchod. Toto je inak celkom dôležitá časť, keďže mnohé deti majú problém s používaním WC na inom mieste ako doma. 

Nesmierne ma oslovila aj zvieratkovská forma. Nie je veľa kníh na tému škôlky, v ktorej by boli hrdinami zvieratá. Nezabúda sa ani na detaily, keď si vtáčik Kamil po použití WC umyje krídelka alebo keď každé zvieratko obeduje to, čím sa aj v skutočnosti živý (Kamil má v obedári dážďovky, diviak huby a zemiaky, atď.) Mám pocit, že deti podvedome vnímajú aj tieto informácie a učia sa 👍. 

 Knižka je u nás od začiatku veľmi obľúbená. Často si ju prezerá aj naša mladšia nezbedníčka. Vekovo odporúčam pokojne už pre deti od 2 rokov (ak majú vzťah ku knihám a vydržia chvíľku sedieť) ale samozrejme, keďže ide o škôlku, rozumieť príbehu budú deti približne od 2,5 až 3 rokov. Za mňa určite odporúčam. Veľmi milá, zábavná a poučná knižka s rozkošnými ilustráciami, ktorú si deti určite obľúbia ❤️. 

Za knižku veľmi pekne ďakujeme vydavateľstvu Fortuna Libri ❤️.