Klobučníci - Tamzin Merchantová

23.05.2023

Nádherná detská kniha, ktorá v sebe skrýva oveľa viac ako len magický príbeh plný dobrodružstva ❤️.


Vydavateľstvo: Grada (Bambook)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 368        Väzba: brožovaná        Preklad: Jana Sliacka        Ilustrácie: Paola Escobarová        Žáner: detská kniha 9+


Cordelia pochádza zo starého remeselného rodu Klobučníkov, ktorí už stáročia vyrábajú magické klobúky plné kúziel. Okrem Klobučníkov však v Cordelinom svete existujú aj ďalší majstri – Obuvníci, Rukavičkári či Kabátnici. Všetci do svojich výrobkov vkladajú tajné kúzla a hoci majú mnoho spoločného, panuje medzi nimi rivalita a nepriateľstvo. Keď sa jedného dňa Cordelin otec Prospero nevráti zo zámorskej výpravy, na ktorej mal nájsť dôležitú ingredienciu na klobúk pre kráľa, spustí sa tým lavína problémov. Cordelia sa rozhodne pátrať po otcovi ale cestu jej skríži neznáme zlo, ktoré sa snaží zneužiť prastaré kúzla a rozpútať vojnu...

Myšlienka majstrov, ktorí šijú oblečenie na mieru a vkladajú doň tajomné ingrediencie ma neskutočne nadchla. Mávate nízke sebavedomie a trému? Stačí, keď si na hlavu nasadíte klobúk s mosadznými gombíkmi hrdosti a problém bude vyriešený. A čo klobúk, ktorý vo vás vzbudí nádej a chuť na nové dobrodružstvá? Stačí nasypať trošku hviezdneho svitu a máte ho mať. Kniha na konci obsahuje celý zoznam podobných úžasných ingrediencií a v príbehu sa ich užijete tiež.

"Búrková voda sa používa ako posilňujúci roztok. Vieš, na to, aby sa z nás stali silné osobnosti, si potrebujeme niekedy prejsť cez mračné obdobia. Musíme prežiť aj búrky."

Okrem námetu, úchvatného prostredia historického Londýna, mágie a dobrodružstva, mi nesmierne sadol aj štýl akým je kniha písaná (prioritne teda pre deti kategórie 9+). Príjemné, ľahké, miestami humorné, priame a zároveň láskavé a rozprávkové. Samy o sebe hovoria aj mená niektorých postáv. Nebudem prezrádzať 🤫😅. Skrátka, akoby som sa vrátila do minulosti a opäť bola dieťaťom. Všetky tie situácie, v ktorých sa Cordelia ocitla som prežívala na vlastnej koži a celý čas som mala založené aj jej ružové okuliare, tak typické pre bezstarostné detstvo. Počúvala svoje srdce a išla si za svojím cieľom aj skrz všetky možné prekážky. 

Hoci je príbeh napínavý už od začiatku, poriadnu dávku dobrodružstva, akcie a drámy si užijete hlavne v poslednej tretine. Áno, možno som rýchlo prišla na to, kto je za celým sprisahaním, ale vôbec to nebolo dôležité. Príbeh mal v sebe krásne kúzlo, vďaka ktorému som si užívala každú stranu a taktiež beriem do úvahy, že je určená detskému čitateľovi. 

Autorka tu dokonca nastavuje zrkadlo spoločnosti a krásne vyzdvihuje aj dôležité hodnoty - súdržnosť, priateľstvo, odvahu či schopnosť byť empatický a ochotný pomôcť. Životné pravdy, na ktoré my dospelí, podľa mňa, zabúdame oveľa častejšie ako deti. Príbeh toho teda skrýval oveľa viac ako sa na prvý pohľad zdalo 👌. 

"Sam, prečo noviny zdraželi?" chcela vedieť Cordelia.
"Správy sú dvojnásobne horšie, preto je aj cena novín dvakrát vyššia." Škrabal sa na nose a rozotieral si na ňom čiernu machuľu. "Šéfko povedal, že keď príde vojna, predám trikrát toľko novín čo teraz, a to za štvornásobok ceny. Sama vidíš, že dospeláci sa idú za zlými správami potrhať."

Som šťastná, že som si mohla prečítať túto nádhernú knižku a neviem sa dočkať ďalšej časti. Áno, príbeh má pokračovanie 😉. 

Klobučníci budú mať čestné miesto v našej knižnici, kde si počkajú, kým syn s dcérou dorastú. Už teraz si dovolím tvrdiť, že ich nadchnú rovnako (a možno ešte viac) ako mňa. 

Ďakujem vydavateľstvu Grada za zaslanie knihy na recenziu. 

5⭐/5⭐

PS: k vizuálnej stránke sa snáď ani nemusím vyjadrovať. Tie farby na obálke 😍. Tie kresby vo vnútri 😍. Nádhera.