Klamárka - Ajelet Gundar-Gošen

22.06.2020
"Príbeh o lži, ktorá si žije vlastným životom, rovnako ako klamárka."
"Príbeh o lži, ktorá si žije vlastným životom, rovnako ako klamárka."

Na túto krásku (obálkou aj obsahom) vám už dlhšie dlžím recenziu.


Vydavateľstvo: Artforum        Rok vydania: 2019       Počet strán: 236        Väzba: pevná        Žáner: román


Hlavnou hrdinkou je sedemnásťročná Nufar, ktorá jedného dňa náhodne stretne staršieho muža (bývalú zabudnutú hviezdu) Avišaja Milnera. Ten je k nej dosť hrubý a arogantný, čo ju vyprovokuje k nerozvážnemu kroku a Avišaja krivo obviní zo sexuálneho napadnutia. Nasleduje zvláštny sled udalostí a zo šedej myšky Nufar sa stáva hrdinka a mediálna hviezda. Jej klamstvo však má svedka - mladého chlapca Lea. A tak sa rozvíja príbeh o dospievaní, klamstvách a morálnych dilemách.

Od prvých strán ma pochytil zaujímavý štýl, ktorým je kniha písaná. Autorka používa množstvo prirovnaní a metafor, ktoré mi však neprišli zbytočné, prehnané - ale naopak celkom trefné, niektoré vtipné, ďalšie dokonca hodné zamyslenia. Tá hra so slovami jednoducho nemala chybu 👏.

"Niektoré rastliny treba zalievať denne a sú také, ktoré netreba zalievať vôbec, čím viac ich necháte, tým viac sa im darí. Tak je to aj s klamstvom - niektoré treba posilniť neprestajným prúdom slov, iné je lepšie jednoducho nechať osve a samo bude prekvitať."

Príbeh mal plynulý dej a realisticky vykreslené postavy. Ich povahy, problémy a myšlienky boli tak skutočné, akoby autorka vedela nazrieť do hláv dnešnej mládeže. Miestami som sa dokonca sama vrátila do čias svojich sedemnástin a celkom jasne si pripomenula ako sme sa delili na tých "obľúbených" a tých "v pozadí". Môžete si tipnúť kde som asi tak patrila ja 😂.

/

Veľmi sa mi páčilo poukázanie na klamstvo ako také. Akú úlohu zohráva v našich životoch, aké má následky a ako nás dokáže ovplyvniť. Nebolo to len o samotnom Nufarinom klamstve - bolo v tom oveľa viac. O klamstvách každého z nás.

"Lebo ľudia často radšej poprú to, čo majú priamo pred očami, len aby sa mohli naďalej držať toho, čo majú v srdci."

Myslím, že ani netreba viac dodať. Kniha ma príjemne prekvapila. Čítala sa ľahko, rýchlo a obohatila moju dušu o zaujímavé myšlienky. Od záveru som síce očakávala viac ale v konečnom dôsledku som ostala spokojná 👍.

4,5⭐/5⭐