Kedy už prídu Vianoce? (24 adventných príbehov) – Antonie Schneiderová, Maja Dusíková

17.11.2022

Toto je jedna milá, rozkošná a poučná detská knižka pre malých nedočkavcov. Skutočne ideálna na adventné obdobie, keď si každý deň s deťmi prečítate jeden príbeh až do Vianoc🎄.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri (Fortuna Junior)        Rok vydania: 2022         Počet strán: 64        Väzba: pevná        Ilustrácie: Maja Dusíková         Preklad: Anna Kompasová        Vekové odporúčanie: 3+


Malý medvedík sa už nevie dočkať Vianoc. Mama medvedica sa preto rozhodne skrátiť mu čakanie rozprávaním príbehov. Každý večer mu porozpráva jeden príbeh o medvedíkovi, akým je aj on, ktorý sa rozhodne vydať na cestu za čarovnou hviezdou. Medvedíkovo putovanie je plné zázrakov, láskavých činov a dobrodenia, ktoré ho posúvajú bližšie a bližšie do Betlehema k Božiemu dieťaťu.

Na prvý pohľad ma okamžite uchvátili ilustrácie 😍. Nádherné vizuálne prevedenie, ktoré nadchne deti aj dospelých. Kratučkým úvodom sa hneď presúvame k jednotlivým príbehom - na každej dvojstrane jeden. Príbehy sú jednoduché, krátke, zakaždým v deťoch vzbudzujú zvedavosť po pokračovaní, aby sa mali každý deň na čo tešiť. Niektoré z nich sú len mostíkom k ďalšiemu príbehu ale väčšina otvára nejakú tému (priateľstvo, konanie dobrých skutkov, láska, dobro...). Na konci každého mama medvedica ešte zvykne niečo dodať na objasnenie, vysvetlenie. 

Kniha má veľmi peknú myšlienku. Ako nám dobré skutky, láska a viera dláždia cestu k podstate Vianoc - k narodeniu Božieho dieťaťa. Priznám sa, že nie všetky príbehy ma úplne nadchli, uvedomujem si však, že ich jednoduchosť je prispôsobená malým detičkám, aby sa dokázali tešiť z maličkostí a chápali posolstvu lásky a dobra. Krátkosť textu nám po prečítaní necháva priestor na rozprávanie sa. Napríklad, ak my samy chceme deťom ešte odovzdať niečo navyše. 

Odporúčam pokojne od každej rodiny s deťmi 3+ ale my budeme určite čítať spoločne aj s najmenšou 😊. Možno ešte niektoré veci nepochopí ale z ilustrácií bude mať rovnako pekný zážitok. Som rada, že nám táto knižka krášli a obohacuje detskú knižnicu ❤️. 

Za zaslanie veľmi pekne ďakujeme vydavateľstvu Fortuna Libri.