Kde raky spievajú - Delia Owensová

21.04.2020

Toto bola jedna dokonalosť ❤. Nepamätám si, kedy som čítala kvalitnejší debut ako bol tento. Autorka má neskutočný talent.


Vydavateľstvo: Tatran        Rok vydania: 2019        Počet strán: 300        Väzba: pevná        Žáner: román


Píše sa rok 1969, keď pod starou požiarnou rozhľadňou nájdu mŕtvolu miestneho obľúbenca Chasea Andrewsa. Podozrenie okamžite padne na jedinú osobu - Kyu, prezývanú močiarne dievča.

Kya žije dlhé roky osamotený život hlboko v močariskách. Sama sa pretĺka životom už od detstva. Loví ryby, predáva ich, skúma prírodu a žije v jej absolútnom súzvuku. Aj ona je však ľudský tvor, ktorý občas zatúži po spoločnosti a objatí. Vraví sa, že práve s nebohým mala pred rokmi nejaké pletky a zrejme sa mu rozhodla pomstiť, keď sa oženil s inou. Kde raky spievajú je dojímavý príbeh o osamelom dospievaní a zároveň prípad záhadnej vraždy. Prekvapujúci, zarážajúci a krásny zároveň.

Ešte teraz cítim tú úžasnú atmosféru, ktorú kniha vyžarovala. Doslova ma vtiahlo do močiarov, kde sa príbeh odohrával a kde žila Kya. Stále počujem tie čajky, šplechot vody, cítim poddajné bahno, zápach rýb 🐟, či chuť gumovej a pripálenej kukuričnej kaše. Kyu som si veľmi obľúbila, a to nie len pre jej priebojnú a sympatickú povahu. Autorka ju nemohla vykresliť realistickejšie 👏.

Zároveň som bola milo prekvapená z toho, koľko romantiky sa v knižke našlo. Myslím, že jej tam bolo oveľa viac ako pátrania po vrahovi. Kya síce musela čeliť samote, ale túžila po blízkosti iného človeka. Páčilo sa mi, že autorka z nej nespravila divošku. Lebo ňou naozaj nebola. Nečakajte Tarzana alebo Mauglího. Toto bol silný príbeh o predsudkoch, ľudskej povahe, povrchnosti a dôvere.

Veľkým plusom bolo pre mňa striedanie kapitol zo súčasnosti a z minulosti. V súčasnosti sme riešili vraždu a v minulosti to, ako Kya dospievala a čím všetkým si musela prejsť. Niekde pred koncom sa obe roviny spojili a príbeh vyvrcholil do nečakaného konca 😱😉. Vďaka týmto dvom linkám bola kniha celkom slušne napínavá (prečítaná na tri posedenia - to inak nešlo🤷‍♀😊).

Hoci som očakávala aj nejaké dlhé nudné popisy prírody, keďže hlavná hrdinka je s ňou úzko spätá, bola som milo prekvapená. Autorka síce poeticky, ale úplne prirodzene vedela popísať zvuky a činnosť života v močariskách. Nebolo to ani umelé, ani prehnané, čo zrejme dokazuje aj dokonalá atmosféra príbehu. A okrem toho, perfektne sa vyhrala aj s charaktermi postáv, a nebolo ich tam málo. Na to, že Kya veľa času trávila samotársky, dej sa netočí len okolo nej a kniha netrpí ani nedostatkom priamej reči. Ako som napísala na začiatku. Jednoducho dokonalé ❤. Malo to všetko, čo to malo mať.

Rozhodne odporúčam a dávam plný počet hviezdičiek 👍.

  5⭐/5⭐