Jed v šampanskom - Agatha Christie

19.02.2024

Ďalšia originálna záležitosť z pera Agathy Christie, ktorá u nás vyšla po prvý raz.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 232        Väzba: pevná        Preklad: Barbora Andrezálová        Žáner: detektívka


Narodeninová oslava mladej Rosemary Bartonovej sa neskončí dobre. Oslávenkyňa vypije otrávené šampanské a mŕtva padne na stôl. Prípad sa uzavrie ako samovražda, keďže nič nenasvedčuje, že by to mohlo byť inak. Takmer rok po udalosti však jej manželovi Georgeovi začnú chodiť anonymné listy, že jeho milovaná Rosemary bola v skutočnosti zavraždená. Georgea to značne rozruší a nakoniec sa rozhodne zariskovať. Pod zámienkou oslavy narodenín Rosemarinej sestry Iris, usporiada na vlas rovnakú oslavu, na ktorej pred rokom zomrela jeho manželka. Ten istý podnik, ten istý stôl, tí istí hostia. Len jedno miesto ostane prázdne... Už od začiatku je jasné, že aj táto oslava nezostane bez následkov...

"Väčšina úspešných ľudí je nešťastná. Preto sú úspešní - musia sa o sebe uistiť tým, že dosiahnu niečo, čo si svet všimne."

Jed v šampanskom je klasická detektívka s vynikajúcou zápletkou, ktorá na prvý pohľad vôbec nepôsobí komplikovane, ale o to viac robí príbeh napínavejším. Čakajú vás prekvapivé zvraty (hlavne v závere budete ako na ihlách 😅) a dokonalé rozuzlenie. Ani postáv tu nie je veľmi veľa a aj tak budete podozrievať úplne všetkých😅. Dokonalá psychologická hra kde neviete kto klame, komu môžete veriť alebo kto niečo skrýva. Akoby všetci mali "niečo za ušami". V dialógoch sa opäť dá nájsť veľa múdrosti aj irónie, ktorú mám u autorky rada a bavilo ma spoznávať aj prepletené vzťahy a rozličné povahy. Čo, alebo kto, v nás dokáže prebudiť nečakané zlo?

Jed v šampanskom disponuje nie len originálnou zápletkou, ale aj prevedením. V prvej časti nás čaká rozprávanie z pohľadu každej z postáv, čo príbehu dodáva punc autentickosti. Vyšetrovateľom sa stáva plukovník Race, ktorého môžete poznať aj z iných kníh od Agathy Christie a pred sebou má zvláštny prípad, ktorý som si naozaj vychutnala a užila. Veľmi ma to bavilo, skvelá detektívka 👍.

Na záver teda môžem iba odporúčať a báť sa nemusia ani začiatočníci, ktorí Agathu Christie ešte nečítali. Choďte do toho 😉.

5⭐/5⭐