Hrobárov almanach – Oliver Pötzsch

30.01.2023

Hrobárov almanach určite zaujme už na prvý pohľad. Šikovné vizuálne spracovanie a pútavý názov robia svoje. Čo sa však v skutočnosti skrýva pod tancujúcimi kostričkami? 


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2022        Počet strán: 408        Väzba: pevná        Preklad: Martina Šturcelová        Žáner: historická detektívka


Je rok 1893 a Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na hlavnom cintoríne vo Viedni. Hoci by to do neho nikto nepovedal, je veľmi sčítaný a tak sa po rokoch skúseností s remeslom rozhodne napísať prvý almanach pre hrobárov. Pokoj pri práci mu však naruší hneď niekoľko nepriazní osudu. Najskôr záhada okolo jednej mŕtvoly a potom policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, snažiaci sa prísť na kĺb nedávnym vraždám mladých žien. Zdá sa, že Viedeň zahaľuje neznáma skaza. Podarí sa vďaka hrobárovým postrehom a inšpektorovej odvahe prísť na kĺb zločinu? 

Hneď na začiatku musím upozorniť, že moje hodnotenie výrazne poznačil fakt, že som odhalila vraha. A to relatívne skoro, v prvej tretine knihy. Najskôr to bol, samozrejme, len čistý tip. Postupne však každá ďalšia stopa môj tip potvrdzovala, až som nakoniec len krútila očami a plieskala sa po čele, keď hlavnému hrdinovi nedochádzalo🤦‍♀️😀. Na moje pomery bola teda detektívna zápletka trošku slabšia. Je však obdivuhodné, že kniha ma napriek tomu bavila a dokázala ma udržať v napätí. Autor sa posnažil hrdinom zamotať hlavu a hoci som vraha prekukla, niektoré veci ostali otvorené. Chcela som vedieť ako to celé skončí.

Za veľké plus knihy pokladám vynikajúcu atmosféru Viedne na konci 19. storočia. Hoci z každej strany na nás padala ťažoba a pochmúrnosť, vo vzduchu visel prísľub lepšej budúcnosti. Nové vynálezy, ktoré sa hrnuli z čoraz modernejšieho sveta niektorých desili, iných fascinovali. Vidíme zrod modernej kriminalistiky a prístup nedôverčivých voči novotám. V doslove nám autor objasnil aj ďalšie konkrétnejšie detaily, čo príbeh hneď spravilo o niečo bohatším 👍. 

Oceňujem aj autorov chytľavý štýl písania. Napriek miernej predvídateľnosti vo mne dokázal vzbudiť zvedavosť a od stránok som sa nevedela odtrhnúť. Pútavým oživením boli začiatky niektorých kapitol predstavujúce úryvky z hrobárovho almanachu - morbídne zaujímavosti z pohrebníctva, zážitky s mŕtvolami, povery o smrti a podobne. Samé chuťovečky pre citlivé povahy. Vlastne, celé dielo sa nesie v trochu nechutnom štýle ale v historických detektívkach to nie je nič výnimočné. Ľudia v tej dobe skrátka nemali na ružiach ustlané. Priznám sa však, že som sa už podobných príbehov trochu presýtila a po tejto knihe som radšej siahla po niečom jemnejšom a menej nechutnom 😅.   

Čo sa týka postáv, ja som si obľúbila hlavne samotného hrobára. Bola z neho cítiť tajomnosť ale zároveň citlivé srdce. Inšpektor Leo mi síce až tak neučaroval ale cení sa, že nepatril do kategórie všetko znalých detektívov, ktorí všetko vedia, všade boli a všetko dokázali. Leo sa správal skôr impulzívne, robil chyby, pri ktorých som sa opäť plieskala po čele ale aspoň tak pôsobil reálnejšie a živšie.

Záverečné zhrnutie. Detektívna zápletka príbehu síce neohúri ale ani neurazí. Sila tejto knihy ale tkvie v niečom inom - vo vynikajúcej pochmúrnej atmosfére historickej Viedne, nešťastných životných osudoch vtedajšej doby, v zrode kriminalistiky a zaujímavostiach o smrti, ktorá ľudí odjakživa fascinuje. Ďalšej knihe od autora sa rozhodne nebránim 😊.

4⭐/5⭐