Hniezdo vreteníc - Agatha Christie

28.04.2024

Klasická detektívka, prvýkrát v slovenskom preklade.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2024        Počet strán: 208        Väzba: pevná        Preklad: Diana Ghaniová        Žáner: detektívka


Takmer deväťdesiatročný milionár Aristide Leonides zomiera vo svojom sídle po podaní inzulínu. Všetko nasvedčuje tomu, že namiesto inzulínu injekcia obsahovala jed a starý pár zomrel na otravu. Náhoda? Kdeže. Prípadu sa chytá polícia a podozrenie hneď padá na mladučkú vdovu Brendu. Zdediť má značný majetok a klebetí sa, že sa zaplietla s učiteľom, ktorý v sídle učí Leonidesove vnúčatá. Zvláštnou zhodou okolností do sídla prichádza aj syn známeho vyšetrovateľa, Charles Hayward, ktorý si plánuje vziať Aristidovu vnučku Sophiu. Postupne spoznáva členov rodiny, do ktorej sa chce priženiť. Snaží sa pomôcť polícii s prípadom ale čoraz viac nadobúda pocit, že všetci niečo skrývajú. 

Mnohé detektívky od A. Christie mi občas prídu ako psychologické drámy. Tak som to vnímala aj v prípade Hniezda vreteníc, ďalšej výbornej samostatnej detektívky bez tradičného Hercula Poirota alebo slečny Marplovej. Jadro príbehu tkvie v rozhovoroch a spoznávaní podozrivých a samotná detektívna práca či vyšetrovacie postupy sú trošku utláčané v pozadí. Ja osobne mám tento štýl veľmi rada. Skúmanie ľudských pováh, charakterov a správania. Kto mal motív? Kto má príznaky bezcitnosti? Kto by to naozaj dokázal spraviť?

Dej mal celkom slušný spád a atmosféra v čudne "krivom" sídle bola mimoriadne napätá. Všetci členovia tam žili na jednej kope a netušili, kto z nich je nemilosrdný vrah. Hlavný hrdina, Charles, mi trošku nesadol: veľakrát by som v jeho prípade konala inak a zjavne prehliadal aj niektoré viditeľné náznaky, pre ktoré som sa však od knihy nevedela odtrhnúť. Od začiatku som mala svoj tip na vraha, ktorý tentokrát vyšiel. Autorka mi ale neostala nič dlžná, pretože počas čítania ma niekoľkokrát dokonale zmiatla a v závere aj celkom slušne poplietla. Práve posledná tretina bola dokonalá 👍. Ten pocit, keď pri čítaní tušíte, že sa stane niečo prevratné ale netušíte čo... Skrátka dokonalé napätie.

Knihu som si nesmierne užila a určite môžem iba odporučiť 😉. 

4,5⭐/5⭐