Hana - Alena Mornštajnová

07.11.2019

V anotácii sa píše, že príbeh vychádza zo skutočných udalostí. Neviem síce, čo je v diele domyslené, a čo je skutočné, ale jedno je isté. Toto vás určite zasiahne.


Vydavateľstvo: Host        Rok vydania: 2017        Väzba: pevná        Počet strán: 310        Žáner: historický román


Mira je obyčajné 9 ročné dievčatko, ktoré neposlúchne svojich rodičov a vyberie sa splavovať rieku na ľadových kryhách. Jej neposlušnosť nezostane nepotrestaná. Osud sa s ňou ešte kruto zahrá a na dlhé roky je pripútaná k depresívnej a takmer nemej tete Hane. Postupne sa však odhaľujú desivé tajomstvá rodiny a zdá sa, že osud svoju hru ešte nedokončil.

Kniha je rozdelená na tri časti a v podstate by sa dalo povedať, že dej postupuje retrospektívne. Na začiatku sa dozvedáme čo sa stalo Mire a aké to malo následky. To, čo predchádzalo sa dozvedáme postupne. Odhaľujeme rodinnú minulosť z Mirinho a neskôr aj s Haninho pohľadu. Vraciame sa k tomu, čo spôsobilo tete Hane hlboké rany na duši a k tomu, prečo sa uzavrela pred svetom.

Prvá časť je písaná z pohľadu dievčatka. Na mňa zapôsobil autorkin príjemný štýl. Čítalo sa to dobre, dej bol zaujímavý ale osobne mi ešte niečo chýbalo na to, aby to bolo dokonalé. Nečakala som dlho. V druhej časti sa to začalo lámať a keď som sa preklopila do rozprávania z pohľadu Hany, každou stranou som zadržiavala dych. Reťazová reakcia na každé Hanino rozhodnutie bola naozaj silná. Čo všetko dokáže spôsobiť nevinné odhodlanie a nesprávne okolnosti? Čo všetko ešte človek dokáže vydržať a aké stopy to na ňom zanechá?

Téme utrpenia a nešťastného osudu sa v knihách radšej vyhýbam. Zdá sa mi potom, že svet je pohltený zlom a je mi z toho iba ťažko. Hane som však dala výnimočnú výnimku, keďže som na ňu počula len samú chválu a už sa to nedalo len tak ignorovať. Svoje rozhodnutie pustiť sa do nej určite neľutujem. Kniha sa mi veľmi páčila a určite sa pozriem aj na ostatné autorkine diela.

5⭐/5⭐