Halloweensky večierok - Agatha Christie

01.09.2023

Prijmite pozvanie na večierok plný halloweenskej zábavy, ktorá však pre niekoho bude mať tragický koniec.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 224        Väzba: pevná        Preklad: Diana Ghaniová        Žáner: klasická detektívka


Keď trinásťročná Joyce Reynoldsová vyhlási, že videla vraždu, nikto jej neverí. Udeje sa tak počas príprav halloweenskeho večierka a všetkým je jasné, že Joyce sa len chce pochváliť pred spisovateľkou Ariadne Oliverovou, ktorá sa večierka zúčastňuje. O pár hodín však dievča nájdu utopené v kadi s vodou a jablkami. Žeby malá chválenkárka hovorila pravdu? Ariadne Oliverovej to nedá spať a tak poprosí o pomoc svojho priateľa, detektívka Hercula Poirota.

Na zadnej obálke knihy sa spomína, že ide o jednu z posledných kníh od Agathy Christie a ja si myslím, že to trochu cítiť. Ja konkrétne som to postrehla vo vláčnejšom tempe, opisnejšom štýle a akoby zvláštnej kombinácii rôznych motívov, čo mi ale v konečnom dôsledku dokonale zamotalo hlavu😅. Prípad je teda dosť komplikovaný no jeho riešenie nastupuje pomalším tempom. Výstižne to v samotnom príbehu spomína postava spisovateľky Ariadne Oliverovej, keď komentuje štýl akým Poirot vyšetruje vraždu: "...chodíte sem a tam, zhovárate sa s ľuďmi, zisťujete, či sú milí, alebo nie, a potom im kladiete otázky..." (str. 166). 

Ak máte radi príbehy Agathy Christie, nemusíte sa báť, že vás tento nebude baviť. Veď je to stále tá istá kráľovná detektívok ako v aj v knihách zo skoršej tvorby. To pravé orechové – poriadna dávka napätia – sa síce dostaví až niekde v poslednej tretine, ale okrem toho ma nesmierne bavili aj spomínané rozhovory s podozrivými👌. Naozaj som si ich užívala. Prostredníctvom nich, cez psychológiu postáv, ich povahy a činy máme možnosť odhaliť niektoré klamstvá a stopy. Akoby sme pátrali spolu s Poirotom ale stále boli o dva tri kroky späť. Záver bol šokujúci a prekvapivý.

"Dovolím si povedať, že motív mi pripadá trocha zložitý."
"V skutočnosti vôbec nie je zložitý," nedal sa Poirot. "Je taký jednoduchý, že je ťažké odhaliť ho."

Halloweensky večierok sa teda medzi moje NAJ od autorky nezaradil ale za prečítanie určite stojí 😉. Zamotaný prípad, pátranie v minulosti, psychológia postáv či trefné výroky Ariadne Oliverovej a typické správanie Hercula Poirota (užite si jeho vyleštené lakovky😀) - za toto všetko dávam palec hore a klobúk dole 👍. 

PS: ako som aj predpokladala, zdá sa, že filmová verzia bude na míle vzdialená tejto originálnej (súdim podľa traileru). Ak však bude čas, aj tak si ju nenechám ujsť 😀.

Za poskytnutie knihy na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

4⭐/5⭐