En ten tulipán - Agatha Christie

09.09.2021

Vynikajúca detektívka - prvý raz v slovenskom preklade 😉.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2021        Počet strán: 176        Väzba: pevná         Žáner: detektívka


Slečna Lemonová, takmer neomylná a dokonalá asistentka slávneho detektíva Hercula Poirota jedného dňa spraví chybu. Jej myšlienky utekajú kade-tade a puntičkárskemu detektívovi to nedá pokoj. A tak sa mu slečna zverí so starosťami, ktoré ju trápia. Jej sestra, pani Hubbardová pracuje v študentskom penzióne, v ktorom sa začali diať zvláštne veci - od nezmyselných krádeží, po drobné zlomyseľnosti. Ako správkyňa penziónu si už nejakú dobu láme hlavu nad tým, kto by mohol mať krádeže a zničené veci na svedomí. Hercule Poirot sa ponúkne, že sa s pani Hubbardovou porozpráva. Spočiatku neplánuje venovať čas obyčajným krádežiam, tento prípad ho však napriek tomu veľmi zaujme. Ukradnuté predmety sú totiž veľmi bizarné - napríklad jedna topánka, staré nohavice, rozstrihaný ruksak alebo prsteň, ktorý sa však vzápätí nájde v polievke. Poirotovi zoznam nedáva zmysel a rozhodne sa zistiť, čo sa v penzióne v skutočnosti deje.

En ten tulipán vyšla tento rok prvýkrát v slovenskom jazyku a ja som za to nesmierne rada, lebo tento Poirotov prípad je opäť originálny, nesmierne zamotaný a napínavý 👌. Bola by škoda, neprečítať si to. A pokojne môžem odporučiť aj pre tých, ktorý s autorkou ešte len začínajú 😉 . 

A čo môžete očakávať? Jeden na prvý pohľad malý, ale v skutočnosti celkom veľký prípad 😱. Agatha Christie si pre nás pripravila nesmierne zamotané klbko udalostí. Nemala som najmenšie tušenie, čo sa v penzióne v skutočnosti deje a tŕpla som pri predstave, že by som v ňom mala byť ubytovaná. Na oko banálne krádeže vzbudzovali zvláštny rešpekt a človek vo vzduchu cítil nebezpečenstvo. Oceňujem ako autorka dokáže vykresliť niekoľko úplne odlišných charakterov a spojiť ich do jedného veľkého zhluku podozrivých. Ako je možné, že dokáže v čitateľoch vyvolať dojem, že podozrievame snáď úplne každého? 🙈😊

V tejto knihe som si, prekvapivo, nesmierne užila aj prostredie penziónu a jeho okolie. Povedala by som, že tá dokonalá obálka je aj výstižná po obsahovej stránke. Zároveň sa mi páčilo nazrieť do života mladých ľudí, študentov a spoznať ich denný rozvrh.


V neposlednom rade som bola nadšená aj so samotného popisu slečny Lemonovej, asistentky Hercula Poirota. Bolo rozkošné čítať ako ju sám Poirot vníma. Rozhodne však nečakajte, že sa tu objaví ako hlavná postava, ide len o spojivo medzi Poirotom a penziónom.

Na menej ako 200 stranách vás teda čaká vzrušujúca a napínavá detektívka, ktorú nebudete chcieť pustiť z ruky. Za mňa opäť dokonalosť za plný počet hviezdičiek. 

5⭐/5⭐