Duch Vianoc - Debbie Macomberová

01.12.2022

Milá vianočná jednohubka ako stvorená na večer pod stromčekom 🎄.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2022        Počet strán: 192        Väzba: pevná         Preklad: Anna Kompasová        Žáner: romantický


Peter a Hank sú najlepší priatelia už od detstva. Každý sa však vybral inou životnou cestou. Peter je pastor a stará sa o potreby svojej farnosti a Hank je majiteľ rodinnej krčmy a pracuje ako barman. Keď sa Peter vysmieva Hankovi, že to má jednoduché, rozhodnú sa vymeniť si miesta. Len na pár dní, do Štedrého večera. Výmena však neprebieha podľa ich predstáv. Obaja zisťujú, že nové povinnosti nemajú pod kontrolou a predvianočné obdobie so sebou prináša ešte väčší nátlak a zhon. Tieto Vianoce budú pre nich nezabudnuteľné a navždy zmenia ich životy. 

Starká, ktorá rozpráva príbeh svojim dvom vnúčatám. Tak tak sa začína táto nenáročná oddychovka, s jemnou pridanou hodnotou. Krásne poukazuje na ľudskú pýchu, zatrpknutosť a pokrytectvo, ktoré sa ešte viac prehlbujú práve cez Vianoce. Motív výmeny ma nadchol a páčilo sa mi vidieť aj tak trošku za oponu povolaní, aj keď skutočne len trochu 😅. Zároveň nám autorka predstavuje hneď niekoľko vedľajších postáv, na ktorých dokazuje, že nikdy nie je neskoro nastaviť si zrkadlo. A kedy by bol vhodnejší čas na zmenu života ako cez Vianoce 😀? Viac pomáhať, neodsudzovať druhých a odbúrať predsudky. Kniha má teda krásny odkaz, aj keď autorka ho tak trochu zabalila do gýčového obalu. Ale to k Vianociam skrátka patrí: všade samá láska, splnené priania či vianočná idylka s ozdobami a stromčekom. Nakoniec vás však predsa len čaká jedno malé vybočenie z normálu 😉. 

Knižka sa čítala dobre, ľahko. Zhltla som ju raz-dva. Je svieža a pútavá. Vianočná atmosféra v nej zahrieva a ironické poznámky hlavných hrdinov zdvíhajú kútiky úst. Je to typ príbehu, kedy tušíte ako všetko skončí ale napriek tomu vás zaujíma cesta, ktorá k tomu vedie. 

Ak si cez Vianoce radi doprajete nenáročné čítanie, ktoré dokonale podčiarkne atmosféru sviatkov, toto bude dobrá voľba.

Za knihu poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri. 

 4⭐/5⭐