Dokonalé stopy - Helen Fields

31.01.2024

Dvojica sympatických vyšetrovateľov a jeden dokonalý zločin.


Vydavateľstvo: Lindeni         Rok vydania: 2023        Počet strán: 328        Väzba: pevná         Preklad: Vladislav Gális        Žáner: krimi


V lesoch Škótskej vysočiny sa nájdu stopy po požiari, v ktorom zhorelo telo Elaine Buxtonovej. Identifikácia je možná len na základe zubu a zdrapu zakrvavenej látky. Zatiaľ čo je vyhlásená za mŕtvu, skutočná Elaine prežíva muky v tajnej miestnosti niekde v Edinburgu.

Inšpektor Callanach začína od znova, na novom mieste, s novými kolegami a s novým prípadom. Podarí sa mu vychádzať s novými ľuďmi a nájsť vraha, ktorý za sebou vie zanechať len tie správne dokonalé stopy?

V prvej časti dokonalej série od Helen Fields nám autorka predstavuje zaujímavú dvojicu – inšpektora Callanacha, ktorý má svoje tajomstvá a tvrdohlavú Avu Turnerovú, ktorá akoby sa nebála nikoho a ničoho. Pri detektívkach, resp. krimi je pre mňa dôležité aby som si hlavných vyšetrovateľov obľúbila a v tomto prípade to nebol žiadny problém. Páčilo sa mi zvláštne puto (nenápadné iskrenie), ktoré medzi hrdinami vznikalo. A hoci autorka trošku šetrí na emóciách a vnútorných myšlienkach hrdinov, verím, že sa máme na čo tešiť aj v ďalších častiach série.

Kniha je od začiatku veľmi dynamická. Už po prvých kapitolách mi bolo jasné, že nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, nebudeme sa "zdržiavať" opismi a okľukami. Dej mal rýchly spád, jazyk bol jednoduchý a napätie sa každou stranou stupňovalo. A to je presne to, čo väčšina od dobrej krimi očakávame 👍. 

Špeciálne ma oslovili kapitoly z pohľadu vraha. Áno, jeho meno poznáme viac-menej od začiatku ale vôbec to nepokladám za problém. Páčilo sa mi vidieť mu do hlavy, sledovať jeho pohnútky a choré zmýšľanie. Priznávam, že pár strán v strede knihy, keď sa vyšetrovatelia kĺzali po falošnej stope ma tým pádom trošku otravovalo (keďže čitateľovi je jasné, že ide o falošnú stopu) ale netrvalo to dlho. Autorka to perfektne vykompenzovala nečakanými prekvapeniami, zvratmi a záverom, pri ktorom sa napätie dalo krájať.

Ak máte chuť na krimi so zaujímavou originálnou zápletkou túto vám môžem len a len odporučiť 😉. Som zvedavá na druhú časť. 

4,5⭐/5⭐