Dobrý deň smútok – Françoise Saganová

16.02.2024

Prvotina oceňovanej a obľúbenej Françoise Saganovej si ma rozhodne získala 👍.

(Názov píšem tak, ako je písaný v tejto konkrétnej knihe, hoci v novom vydaní sa už, samozrejme, po pozdrave "dobrý deň" píše čiarka.)


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 1966        Počet strán: 119        Väzba: pevná        Preklad: Jozef Brandobur        Žáner: spoločenská literatúra


Román vyšiel prvýkrát v roku 1954. Ide o drámu, kde sa intelektuálna zrelá žena Anna zaľúbi do prelietavého zhýralca Raymonda, otca povrchnej a namyslenej študenty Cécile. Práve z pohľadu Cécile je kniha písaná. Na stránkach sa nám tak otvára brána do jej nevyzretej egoistickej duše, poznačenej otcovým správaním a spoločenským okruhom, v ktorom sa obaja pohybovali. Pri čítaní sme svedkom toho, aké má bezohľadné, egoistické a manipulatívne správanie následky. 

Opäť som siahla po niečom staršom a opäť som nadšená. Ak je teda možno byť nadšený príbehom, ktorý je vo svojej podstate smutný a tragický. Hoci ide o autorkinu prvotinu, dráma má všetky predpoklady zasiahnuť čitateľa a celý čas ho udržať v napätí a dovolím si tvrdiť, že aj v šoku. Nadčasovosť z príbehu doslova srší. Aj keď ide o dielo z minulého storočia, v mnohom odráža aj dnešnú dobu. Sloboda zamieňajúca sa s egoizmom, že človek môže všetko pre svoje vlastné sebecké ciele. Čoho všetkého je schopný človek bez chrbtovej kosti? 

Autorka sa perfektne zahrala so psychológiou postáv. Najvýraznejšia bola, samozrejme Cécile, ktorej intrigánske správanie občas prebijú slabé výčitky svedomia. Veľmi realistické však boli aj ostatné postavy a predstavovali figúrky, ktorými sa Cécile snažila hýbať podľa svojho gusta.

Sadlo mi aj prímorské prostredie, kde sa dej odohráva. Akoby sa žiarivé slnko, trblietavé more a dovolenková atmosféra snažili prekryť svojou krásou zvrátené myšlienky vnútri ľudských bytostí. Letná láska, ktorá ubližuje a zaľúbenci, ktorí sa pretvarujú...

Ak by ste si knihu chceli prečítať, nedávno vyšla spoločne s ďalším dielom autorky (Dobrý deň, smútok/Akýsi úsmev) vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Zachytila som ju ako novinku (2022), ale nelákala ma ani obálkou, ani opisom knihy, kde sa píše, že ide o eroticky ladené príbehy o dvoch študentkách. Škoda 🤷‍♀️. Keby som vedela, že sa tam žiadna erotika nekoná a kniha je prioritne o skazenej láske, ktorú nemožno ani nazvať láskou ale skôr sebectvom, určite by som po nej siahla už skôr.

Moje hodnotenie je teda jednoznačné. Výborné dielo a vrelo odporúčam 😉. Zhltla som ju za jeden deň, vlastne jedno poobedie.  

5⭐/5⭐