Dobrá a poslušná - Biba Bohinská

13.12.2021
"Inšpirované skutočným príbehom z prostredia slovenskej ženskej väznice."
"Inšpirované skutočným príbehom z prostredia slovenskej ženskej väznice."

Rok 2021 sa u mňa niesol/nesie na príbehoch inšpirovaných skutočnými udalosťami alebo osobnosťami. Všetky knihy, ktoré som si v tomto žánri vybrala ma neskutočne oslovili a nadchli. Aj tento slovenský titul Dobrá a poslušná je inšpirovaný skutočným príbehom. Tentokrát to však bol krok vedľa a hoci ma téma zaujala, štýl akým bola kniha písaná mi nesadol 🤷‍♀️.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2021        Počet strán: 280        Väzba: pevná       Žáner: spoločenská beletria


Hlavnou hrdinkou je Bendža, ktorá má manžela a dvoch synov. Vedie relatívne obyčajný život ale zrazu sa niečo začne kaziť a ona sa ocitne za múrmi väznice. Ako sa jej to mohlo stať? Ako teraz bude žiť? Ako budú žiť jej deti? Čo s nimi, vlastne, bude? Ako to bez nich prežije? Spolu s hrdinkou sa ocitáme v ženskej väznici a zažívame beznádej, smútok, bolesť a skľučujúcu samotu napriek neustálej prítomnosti ostatných odsúdených. Ale to, čo iných môže zlomiť, ju posilní a po výkone trestu sa z večne poslušnej Bendži stáva iná žena.

Od knihy som očakávala príbeh z väzenského prostredia, ktorý by ma zaujal nie len atmosférou za mrežami, ale aj emóciami spojenými so šokom, keď sa človeku takýmto spôsobom zmení život. Téma ma zaujala a námet mi prišiel v celku pútavý. 

Hneď prvé kapitoly ma vhodili do roku 2020 a začiatku našej súčasnej celosvetovej krízy. Knihy čítam aj preto, že rada unikám od problémov každodennej reality a tak ma naozaj nepotešilo, že som čítala stránky o tom ako sa začala pandémia, nikde nemali rúška a všetci museli trčať doma. Našťastie, potom sme sa konečne viac preniesli aj do doby, kde sa hlavná hrdinka ocitá vo väzení - do časti, ktorá ma z knihy zaujímala najviac.

Ako veľmi výrazne mínus tejto knihy pokladám časové a vecné skoky. Kniha je písaná z pohľadu hlavnej hrdinky, ktorá pri rozprávaní skákala z obdobia pred väzením, do obdobia vo väzení, po väzení a naopak. Okrem časových posunov mi robili problém aj vecné skoky. Keď ste si prečítali odsek o jednom a vzápätí skočili na inú tému a k tej pôvodnej sa zase vrátili neskôr, prípadne nevrátili vôbec aj keď ste o nej chceli vedieť viac. Pridajte si k tomu množstvo mien ženských odsúdených, policajtov, strážnikov a máte skutočne dokonalý guláš 🙈. Celé mi to prišlo chaotické a k miš-mašu prispeli ešte aj časti, úryvky z denníka, ktorý si Bendža vo väzení písala. Žiaľ, veľmi nešťastne zvolená forma rozprávania. Oveľa viac by na mňa príbeh zapôsobil, keby plynul chronologicky.

Paradoxne, v tejto knihe mi viac ako väzenské prostredie ulahodili skôr pasáže venované rodine, deťom. Bolo zaujímavé čítať o tom ako bola hrdinka vychovávaná. Mala prehnane nábožensky založených rodičov a ich prísna výchova zanechala dôsledky. Šokujúce bolo pre mňa aj čítanie o synoch, ktorí zostali "na krku" štátu. Tú odlúčenosť od detí nechcem nikdy v živote zažiť. V tomto smere som sa do pocitov hlavnej hrdinky vedela veľmi dobre vžiť.

Čím ďalej som však čítala, tým sa mi zdal text viac a viac neúprimný, zážitky prikrášlené a nadobudla som pocit, že hrdinka sa len celý ten čas obhajuje a chce v nás vzbudiť ľútosť. V rozprávaní som cítila aj mierne silenú dramatizáciu ako z filmov z väzenského prostredia a miestami aj protirečenie. Keď v jednom momente Bendža na svojich rodičov otvorene nadáva a v ďalšom ich, naopak, tvrdošijne obhajuje 🤦‍♀️.

Ak by som mala knihu stručne zhrnúť, napísala by som, že je to príbeh s nevyužitým potenciálom. Zaujímavé bolo vyobrazenie hrdinkiných vzťahov, niektoré potýčky medzi odsúdenými a čiastočný popis života za mrežami. Zopár vecí mi však prišlo nedotiahnutých a najviac prekážala nevhodne zvolená forma rozprávania.  Žiaľ, autorku nepoznám a nečítala som jej predchádzajúce pozitívne hodnotené knihy a tak v tomto prípade neviem posúdiť nakoľko bola ovplyvnená rozprávačkou a nakoľko príbeh upravila. Možno by nebolo na škodu práve toto ozrejmiť v nejakej poznámke na konci knihy. Príbehu by to pridalo na dôveryhodnosti.

Za knižku ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri. 

3⭐/5⭐