Dieťa noci - Karen McQuestion

07.11.2022

Ľahký, oddychový "trilerík" alebo ak chcete - rodinná dráma. Nič náročné ale veľmi dobre podané 👌.


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2O22        Počet strán: 352        Preklad: Lukáš Bendík        Žáner: triler


Je chladná januárová noc. Sharon sa rozhodne sledovať zatmenie mesiaca. Vyjde do svojej záhrady ale okrem úkazu na oblohe ju zaujme aj dom u susedov. Za kuchynským oknom je dievčatko, ktoré umýva riad. Susedia Flemingovci však nemajú dcéru. A aj keby áno, prečo by v takú neskorú hodinu umývala riad? Sharon by záležitosť možno aj vypustila z hlavy, ale keď sa k nej nasťahuje Niki, dcérina známa, aj ona u susedov spozoruje všeličo podozrivé.

Rodinné tajomstvá, predsudky, manipulácia a vôľa postaviť sa za správnu vec. Hoci som na základe tajomnej obálky čakala niečo iné, táto kniha ma príjemne prekvapila a je príkladom toho, že v jednoduchosti je krása ❤️.

Dej knihy nie je nijak obzvlášť komplikovaný. Na začiatku sa oboznamujeme s postavami, prostredím a atmosférou. Užívala som si vláčnejšie tempo, psychológiu postáv, ich pocity a odhaľovanie minulosti. Vďaka krátkym kapitolám a autorkinmu pútavému štýlu písania sa kniha čítala takmer sama. Ak by ste však očakávali veľké zvraty, zimomriavky, krv či iné drsnosti, asi by ste boli sklamaní 🤷‍♀️. Kniha sa skôr pohráva so psychológiou postáv, vzťahmi, sociálnymi pomermi či manipuláciou. Postavená je viac na dialógoch, vnútorných myšlienkach hrdinov. Záhada okolo tajomného dievčatka sa odhaľuje postupne, mnohé som sa rýchlo dovtípila ale napriek tomu som sa od stránok nevedela odtrhnúť. V poslednej tretine sme prešli aj do akčnejších momentov a v závere mi zrazu ostalo ľúto, že kniha nemá ešte aspoň desať strán 😅. 

Kniha Dieťa noci mi neskutočne sadla do nálady. Je skvelou voľbou pre tých, ktorí si chcú užiť tajomný príbeh ale netúžia po vlne násilia (teda aspoň nie toho fyzického). Nenáročná, pohodová oddychovka vhodná na dlhé zimné večery.

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐