Detektív z minulosti - Ivica Ďuricová

18.01.2021
"Ona si nič nepamätá. On si však pamätá ju..."
"Ona si nič nepamätá. On si však pamätá ju..."

Konečne som si prečítala niečo od súčasnej slovenskej autorky. A neľutujem 😊. 


Vydavateľstvo: Adlervia Press        Rok vydania: 2020        Počet strán: 342        Väzba: brožovaná         Žáner: román pre ženy


Eliza sa zobudí v nemocnici. Na nič si nespomína a nevie ani len svoje meno. Na všetko zabudla. Pre utajované okolnosti jej autonehody sa stáva chráneným svedkom a pod dozorom záhadného detektíva sa musí skrývať niekde na juhu Európy v prímorskej samote. Detektív, chladný ako kus ľadu, ju stráži dňom i nocou. Kým Eliza bojuje so svojou mysľou a snaží sa rozpomenúť, Detektív bojuje s túžbou byť k nej čo najbližšie. A nie len preto, aby ju chránil. Obaja niečo stratili a obaja zisťujú, že ich životy nie sú také vzdialené ako sa na prvý pohľad zdalo. Zistí Eliza Detektívovo skutočné meno? Čo k sebe naozaj cítia? A kde sa skrýva celá pravda?

Už od prvých strán ma kniha oslovila pútavým a napínavým dejom. Mám rada príbehy, ktoré vo vás hneď v úvode vyvolajú zvedavosť a tu to nebolo inak. Zápletka bola skutočne zaujímavá s mierne detektívnym nádychom (ako napovedá aj samotný názov), hoci práve tento prvok bol nakoniec iba pozadím 🤷‍♀️.

Autorka má veľmi príjemný štýl písania, ktorý sa číta ľahko a rýchlo. Krásne som sa dokázala vžiť do kože hlavnej hrdinky a to nie len preto, že je v príbehu, samozrejme, najdôležitejšia. Sympatická mi bola jej osobnosť, charakter a v neposlednom rade pohľad na svet, na seba samú (, ktorý však nemala vždy rovnaký). Narážam tým na to, že Eliza nie je taká tá typická hrdinka - štíhla ako prútik a dokonalá v každom smere. Eliza je svojská a to viac mi bola blízka ❤️.

Dej knihy je posadený raz do súčasnosti, raz do minulosti. Niektoré kapitoly nám tak odkrývajú Elizinu minulosť, jej povolanie, kamarátov a boj s vlastným telom. Autorka nám odhaľuje pravdu len pomaličky a postupne. Ešte v poslednej tretine som mala viac otázok ako odpovedí, čo ma nútilo stále čítať ďalej (nehovoriac o tom, že kapitoly končili vždy v tom najlepšom😱😄). Veľké plus dávam za nečakané rozuzlenie 👍.

V skratke - knihu môžem určite odporučiť pre romantické ženské dušičky. Väčšina z príbehu sa odohráva za slnečných dní niekde pri mori a tak mi príde vhodnejšia na letné obdobie, ale možno vás takto cez zimu príjemne zahreje😉. Navyše, hlavná hrdinka vyvára rôzne exotické jedlá, na ktoré okamžite chytíte slinu😋.

Jediné, čo musím príbehu vytknúť je zopár momentov, ktoré mi prišli máličko silené alebo nedotiahnuté🙈. Nechcem byť konkrétna, aby som vám nepokazila zážitok, je dosť možné, že ak čítate iba čisto romantické knižky, nemusí vám to tak prísť. Ja však mám za sebou mnoho detektívok a tak som pre celistvosť a dokonalosť potrebovala o máličko viac. Hodnotenie je napriek tomu veľmi dobré a zrejme som si touto knihou otvorila cestu k súčasným slovenským spisovateľkám. 

PS: Detektív z minulosti sa ku mne dostal vďaka samotnej autorke, ktorá zorganizovala štafetu. Touto cestou sa jej chcem veľmi pekne poďakovať za príležitosť prečítať si túto jej novinku. Teším sa na ďalšiu knižku a snáď sa mi čoskoro podarí dobehnúť aj Cudzinca z papiera. 

4⭐/5⭐