Darček - Sebastian Fitzek

30.01.2020

U Fitzeka sme zvyknutí na napätie a zvraty. Ani v tejto knihe to nebolo inak.


Vydavateľstvo: Tatran        Rok vydania: 2019        Počet strán: 288        Väzba: pevná        Žáner: psychologický triler


Milan Berg je analfabet. Výrazne mu to komplikuje život ale ako tak sa uživí. Jedného dňa sa však stane svedkom niečoho, čo ho silno ovplyvní. Stojí na križovatke, pričom hneď vedľa neho zastaví auto. Na zadnom sedadle sedí vystrašené dievča a na okno pritláča papier s odkazom. Je to volanie o pomoc? Keďže Milan nevie čítať, rozhodne sa pátrať po pravde. Začína sa tak šialená jazda, na konci ktorej prichádza ukrutné poznanie.

Opäť Fitzek plný napätia. Najmä teda druhá polovica knihy, kde som hltala stranu za stranou. Áno, začiatok sa vám môže zdať vláčnejší ale podľa môjho názoru to príbehu vôbec neubralo na kvalite.

Pochváliť musím aj miernejšie spôsoby - aby sme sa pochopili, mám na mysli, že Darček nie je kniha plná nechutností (aj keď začiatok by mohol hovoriť o opaku). Ja to pokladám za obrovské plus 👍. Keď autor dokáže vykresliť hrdinov a ich konanie bez toho, aby zbytočne nafukoval a vytváral nechutné scény plné bizarností.

Veľmi ma zaujal aj samotný fakt, že hlavný hrdina bol analfabet. Dozvedela som sa tak mnohé o tom, ako takýto ľudia môžu žiť, ako zvládajú každodenné situácie, resp. dokázala som sa aspoň čiastočne vžiť do ich kože. Pre nás úplne bežná záležitosť môže v ich prípade znamenať veľký problém. Naozaj to príbeh obohatilo.

Takto by sa mohlo zdať, že Darček z môjho pohľadu nemal chybu, ale jedna sa predsa len našla 🤷‍♀. Skryla sa v nečakanom zvrate, ktorý mi odrazu prišiel trošku ako podvádzanie čitateľa. Áno, občas to autor musí spraviť, zaviesť nás do slepej uličky alebo nasmerovať úplne inam. Tu som však ostala mierne sklamaná, akoby autor založil celý príbeh na tom jednom zvrate a potom už len doladil ostatné.

Napriek tomuto môjmu úplne osobnému názoru (takže sa ním nemusíte nechať zastrašiť😆), si myslím, že kniha Darček určite stojí za prečítanie. Pre fanúšikov trileru - rozhodne. Aj keď to nie je Fitzekov TOP, v konečnom dôsledku sa mi kniha páčila.

4⭐/5⭐