Dáma z Milkweed Manoru – Julie Klassenová

10.07.2024

Dojímavý príbeh z regentského Anglicka o láske hodnej veľkej obety.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2023        Počet strán: 424        Väzba: pevná         Preklad: Lucia Mosorjaková        Žáner: historický, romantický


Charlotte Lambová, dcéra anglikánskeho duchovného, nie je neomylná. Za chybu, ktorej sa dopustila musí zaplatiť a pred kritickým pohľadom rodiny a všetkých, ktorých pozná, sa uchýli do tajuplnej londýnskej rezidencie. Tu stretáva bývalého nápadníka, ktorého roky nevidela a ktorý akoby niečo skrýval. Obaja sa snažia chrániť to, čo im je najcennejšie, pričom netušia akú vysokú cenu budú musieť zaplatiť za svoje šťastie. 

Aj keď Julie Klassenová patrí medzi autorky historických romancí, do svojich príbehov sa vždy snaží dostať oveľa viac ako len oddychovú romantiku. Jej knihy sú neraz plné hodnotných myšlienok a silných odkazov a v tomto príbehu tomu nebolo inak. Ústrednou témou Dámy z Milkweed Manoru sú slobodné mamičky a ich neľahká situácia za vtedajších čias (Anglicko, začiatok 19.st.). Poníženie, odsúdenie okolia, často zavrhnutie zo strany vlastnej rodiny a po pôrode neschopnosť postarať sa o bábätko – s takými (a aj mnohými inými dobovými) problémami sa stretávali ženy, keď sa ocitli tehotné mimo manželstva. Autorka sa nebojí odhaliť zarážajúce skutočnosti, ktoré sa rozhodne nečítali ľahko. Zároveň sa dozvedáme aj zaujímavosti o dnes už neexistujúcej pozícii "dojky", teda ženy, ktorá mala na starosti dojčenie a starostlivosť o bábätko. Všetko toto bolo tak emotívne, silné a zvláštne zároveň, že som pri čítaní mala často nepríjemnú hrču v hrdle. Autorka si rozhodne nebrala servítku pred ústa. Spomínané ťažké témy si to jednoducho vyžadovali.

Na Dámu z Milkweed Manoru som bola nesmierne zvedavá, keďže ide o autorkinu prvotinu. Z knihy to takmer nie je cítiť a opisy, dialógy, či zápletka sú starostlivo premyslené a nenútené. Z historických detailov bolo vidieť, že autorka nič nezanedbala a spravila si podrobný výskum, čo muselo byť vzhľadom na tabuizované intímne témy naozaj náročné. Od prvých strán nechýbala pútavosť, tajomstvá, či silné okamihy. Naopak, trošku absentovala romantika a vyrušovali ma aj časté retrospektívne pohľady v prvej polovici knihy. Hlavná hrdinka bola síce sympatická mladá dáma ale vôbec som sa s ňou nevedela stotožniť. Hoci jej životná cesta nebola jednoduchá, ku koncu som už nadobudla pocit, že až príliš veľa vecí sa vyriešilo "samo". Záver mi tak prišiel máličko pritiahnutý za vlasy ale iný zrejme ani nepripadal do úvahy, aby kniha končila heslom "kde dobro víťazí."

Ak máte radi zimomriavky (nie z romantiky, ale zo silne emotívnych momentov) a zároveň sa túžite dozvedieť viac o čisto ženských témach v 19. storočí, Dáma z Miklweed Manoru bude určite správna voľba. 

Za poskytnutie knižky na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.

3⭐/5⭐