Daisy Jones & The Six - Taylor Jenkins Reid

02.11.2020

Kniha, ktorá obletela sociálne siete. Oprávnene.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2020        Počet strán: 384        Väzba: pevná         

Žáner: spoločenský román      


Príbeh posadený do obdobia 70. rokov, o rockovej kapele The Six, ktorá príchodom novej speváčky spôsobila v hudobnom svete hotové šialenstvo. Lenže, tak ako sa kapela rýchlo stala slávnou, tak rýchlo sa 12. júla 1979 aj rozpadla. Nikto netušil ako a prečo. Až doteraz. Pútavé a osobité rozprávanie o jednej životnej ére. O hudbe, láske, sláve, pominuteľných ale nezabudnuteľných zážitkoch. Preneste sa do 70. rokov a zažite na vlastnú kožu čo znamená heslo sex, drogy a rokenrol.

Tak táto kniha ma naozaj prekvapila. Očakávala som, že to bude zaujímavé, veď to obletelo celý Instagram 😅, ale nečakala som, že ma to úplne pohltí. Bola to naozaj skvelá jazda do 70. rokov, ale najmä do zákulisia fungovania jednej úspešnej rockovej kapely. Akoby ste čítali skutočný príbeh o skutočnej kapele. Ťažko uveriť, že toto si Taylor Jenkins Reid naozaj iba vymyslela. A napriek tomu, že v podstate príbeh skupiny The Six nie je ničím výnimočný oproti príbehu iných skupín (mnohé zrejme spája rovnaký osud) - toto bolo aj tak skvelé a originálne 👍.

Určite musím vyzdvihnúť formu akou je kniha písaná. Ide o rozhovor, presnejšie spoveď členov kapely a ďalších postáv, ktorí sa priamo alebo nepriamo zúčastnili na ich vzostupe a páde. Akoby ste nazreli do zákulisia kapely - nahrávanie albumu, skúšky, skladanie piesní, turné, párty, všetky možné pikošky zo súkromia členov kapely a podobne. Toto všetko v knihe naplno zažijete.

Očarilo ma aj to, ako autorka dokázala vyjadriť odlišné charaktery postáv, ktoré sa úplne prirodzene vyvíjali. Všetko to zvládla iba cez ich myšlienky a dialógy. 

Neskutočne ma bavilo sledovať osud kapely, ich rozhodnutia a emočné vzplanutia. Ako všetko zo seba dokázali preniesť do hudby. Ako sa jeden od druhého líšili ale zároveň vytvárali jeden celok. Ako Daisy medzi nich (ne)zapadla a bola príčinou všetkého. Ako ju budete milovať a nenávidieť zároveň. Atmosféra vás jednoducho pohltí 😍.

Ja si myslím, že o Daisy Jones & The Six už netreba veľa písať. Treba si to radšej prečítať, nechať sa prekvapiť a preniesť do sveta hudby v 70. rokoch. S touto knihou sa tam totiž ocitnete napriek tomu, že budete iba sedieť doma v kresle❤️.

PS: už teraz sa teším na ďalší skvost od autorky. Som naozaj rada, že sa našlo vydavateľstvo, ktoré ju u nás prekladá a vydáva. Myslím, že to vyhrali. Taylor Jenkins Reid píše skutočne veľmi originálne 👍. 

5⭐/5⭐