Čo si myslí moje dieťa - Tanith Careyová, Dr Angharad Rudkinová

23.03.2023

Skutočne výborná kniha 👍. "Nalaďte sa na vnútorné myšlienky svojho dieťaťa..."  


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2020        Počet strán: 256         Väzba: brožovaná        Preklad: Eva Bubnášová       Žáner: odborná literatúra


Každý rodič by rád porozumel svojmu dieťaťu. Prečo nechce ísť do postele, keď viditeľne "padá na hubu" od únavy? Prečo si odmieta dať bundu, keď mu je vonku zima? Ako je možné, že sa nudí? Občas skrátka sú obdobia alebo momenty, kedy rodič nevie ako zareagovať. Táto kniha slúži (laicky povedané) ako prekladač detského jazyka. Aby sme pochopili, čo sa nám dieťa snaží povedať a vedeli s tým správne naložiť.

Kniha je rozdelená do piatich hlavných kapitol. V prvej kapitole si utriedite myšlienky, hodnoty a skúsenosti z vlastného detstva a dozviete sa pár dôležitých vecí, ktoré sú základom pre vaše rodičovské sebavedomie a pre porozumenie či uznanie detských pocitov.

"...jeden z najlepších spôsobov, ako byť dobrým rodičom, je nesnažiť sa byť najlepším."

Druhá kapitola sa zameriava na detský mozog a dôležité míľniky vo vývoji, podľa ktorých je následne rozdelený zvyšok knihy: 2 – 3 roky, 4 – 5 rokov, 6 – 7 rokov. Kniha je navyše doplnená aj dvojstranami Ako prežiť rodičovstvo, na ktorých nájdete rady pre konkrétne životné udalosti, situácie. Napríklad: ako zvládnuť obed v reštaurácii, sťahovanie, oslavy narodenín, bitky, plachosť dieťaťa, ako ho naučiť dobrým spôsobom a iné.

Autorka je oceňovaná britská novinárka a spisovateľka, ktorá sa venuje najpálčivejším problémom súčasného rodičovstva a na pomoc pri písaní tejto praktickej príručky si prizvala konzultantku, Dr Angharad Rudkinovú – klinickú psychologičku, viac ako 15 rokov pracujúcu s deťmi, mládežou a rodinami. Kniha je preto výbornou kombináciou odborných informácií, ktoré sú však podané laicky a pútavo. Viete si ľahko vyhľadať, čo práve potrebujete akebo môžete čítať aj pekne od začiatku. Ani chvíľu som sa nenudila, aj keď niektoré veci už poznala. Skrátka, žiadna vata, zbytočné odborné teórie - len to, čo potrebujete vedieť v praxi, v skutočnom živote. Využiteľné, jasné a bez omáčok. Nehovoriac o veľmi peknom elegantnom farebnom dizajne a prehľadnom prevedení. 

Do tejto knihy sa dá naozaj rýchlo začítať a zabudnúť na čas😅. Garantujem vám, že ak ste rodič, určite v nej nájdete množstvo situácií, ktoré ste s dieťaťom zažili, zažívate, či v budúcnosti s veľkou pravdepodobnosťou zažijete. Zistíte, čo si dieťa naozaj myslí, keď povie: "To nie je fér", "Nie som unavený", "Stále máš veľa práce" či "Ja som to nebol." Zistíte, čo mu beží hlavičkou, keď sa pýta: "Kedy bude zajtra?" "Prečo je obloha modrá?" alebo "Aj ty raz zomrieš?". Pri každej takejto situácii sa navyše dozviete ako zareagovať v danom momente a na čo by ste mali myslieť z dlhodobého hľadiska.

Skutočne výborná kniha. Odporúčam pre všetkých rodičov ale najmä pre tých, ktorí nemajú čas ani chuť čítať siahodlhé knihy o výchove. Tu nájdete len to, čo práve naozaj potrebujete 😉.

PS: Od autorky u nás vyšla aj kniha Čo si myslí náš tínedžer - tú si v budúcnosti určite zaobstarám 😊.

5⭐/5⭐